Gastroenterologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Gastroenterologia

Nie znasz dnia, ani godziny. Narządy w Twojej jamie brzusznej mogą w każdej, najmniej spodziewanej chwili, znaleźć się w stanie zapalnym; a Ty możesz wylądować w szpitalu lub nawet na stole operacyjnym. Zobacz, przy jakich objawach należy szybko wezwać pomoc medyczną.

Ból brzucha może mieć różny charakter i nasilenie; może promieniować do innych rejonów ciała; zdarza się, że towarzyszą mu dodatkowe objawy na przykład biegunka czy wymioty. Jego przyczyną mogą być procesy zapalne (dotyczące właściwie każdego znajdującego się tam narządu), nowotworowe lub zaburzenia czynnościowe toczące się w obrębie jamy brzusznej.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest schorzeniem, które może spotkać każdego, o każdej porze dnia, w każdym miejscu. Jest to stan ostry, przez który bardzo szybko można trafić na stół operacyjny. Sam wyrostek robaczkowy jest niewielkim uwypukleniem jelita grubego, który znajduje się w prawym dole biodrowym. Obecna jest w nim dobrze rozwinięta tkanka limfatyczna, która sprawia, że spełnia on funkcję filtra bakteryjnego. Można jednak bez niego żyć. Mechanizm, który doprowadza do powstania zapalenia tego niewielkiego narządu, polega na: zatkaniu jego światła (najczęściej kamieniem kałowym), wzrostu ciśnienia w jego wnętrzu i zatrzymaniu przepływu krwi w ścianie jelita (co doprowadza do jego martwicy). Wówczas zaczynają się w jelicie namnażać bakterie, najczęściej beztlenowe.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Objawy, jakie pacjent może u siebie zaobserwować to:

  • ból, który ma najczęściej charakter rozlany, początkowo jest trudny do zlokalizowania. Po kilku godzinach umiejscawia się w okolicy prawego dołu biodrowego, a w przypadku kobiet w zaawansowanej ciąży – w prawym podżebrzu. Ból nasila się podczas ruchu lub kaszlu, dlatego pacjent stara się leżeć nieruchomo w jednej pozycji, najlepiej z podkurczonymi nogami;
  • utrata apetytu;
  • nudności i wymioty;
  • gorączka dochodząca do 38 stopni C;
  • przyspieszenie tętna.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu