Ból brzucha może mieć różny charakter i nasilenie; może promieniować do innych rejonów ciała; zdarza się, że towarzyszą mu dodatkowe objawy na przykład biegunka czy wymioty. Jego przyczyną mogą być procesy zapalne (dotyczące właściwie każdego znajdującego się tam narządu), nowotworowe lub zaburzenia czynnościowe toczące się w obrębie jamy brzusznej.
Zapalenie wyrostka robaczkowego
Zapalenie wyrostka robaczkowego jest schorzeniem, które może spotkać każdego, o każdej porze dnia, w każdym miejscu. Jest to stan ostry, przez który bardzo szybko można trafić na stół operacyjny. Sam wyrostek robaczkowy jest niewielkim uwypukleniem jelita grubego, który znajduje się w prawym dole biodrowym. Obecna jest w nim dobrze rozwinięta tkanka limfatyczna, która sprawia, że spełnia on funkcję filtra bakteryjnego. Można jednak bez niego żyć. Mechanizm, który doprowadza do powstania zapalenia tego niewielkiego narządu, polega na: zatkaniu jego światła (najczęściej kamieniem kałowym), wzrostu ciśnienia w jego wnętrzu i zatrzymaniu przepływu krwi w ścianie jelita (co doprowadza do jego martwicy). Wówczas zaczynają się w jelicie namnażać bakterie, najczęściej beztlenowe.
Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Objawy, jakie pacjent może u siebie zaobserwować to:
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu