Gastroenterologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Gastroenterologia

Nie znasz dnia, ani godziny. Narządy w Twojej jamie brzusznej mogą w każdej, najmniej spodziewanej chwili, znaleźć się w stanie zapalnym; a Ty możesz wylądować w szpitalu lub nawet na stole operacyjnym. Zobacz, przy jakich objawach należy szybko wezwać pomoc medyczną.

Leczenie OZT

Po wykluczeniu przedziurawienia przewodu pokarmowego, ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego oraz niedrożności jelit, można rozpocząć leczenie zachowawcze ostrego zapalenia trzustki. Polega ono na:

  • Postępowaniu przeciwwstrząsowym, czyli na dożylnym uzupełnianiu płynów i elektrolitów (zwłaszcza niedoborów potasu).
  • Leczeniu przeciwbólowym (najczęściej podaje się metamizol (pyralgin), tramadol lub petydynę).
  • Wdrożeniu antybiotykoterapii w celu zapobiegania rozwojowi zakażenia martwicy w trzustce. Stosuje się antybiotyki o szerokim zakresie działania.
  • Stosowaniu ścisłej diety w początkowym okresie choroby, której celem jest zahamowanie wydzielania soku trzustkowego przez trzustkę. W drugiej lub trzeciej dobie wprowadza się żywienie pozajelitowe. Stosuje się specjalną dietę, która zapewnia odpowiednią podaż wszystkich składników odżywczych.
  • W niektórych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne. Dzieje się tak w momencie stwierdzenia: ognisk martwicy miąższu trzustki, zbiorników płynowych, przetok trzustkowych, ropni okolicy trzustki oraz ropni międzypętlowych, torbieli rzekomych trzustki i przetok jelitowo-skórnych.

Przewlekłe procesy zapalne w trzustce (PZT)

Przy przewlekłym zapaleniu trzustki, proces toczący się w jej obrębie, doprowadza do nieodwracalnych zmian w jej miąższu w postaci zaników i włóknienia. Skutkuje to powolnym rozwojem niewydolności zewnątrz i wewnątrz wydzielniczej. Za przyczyny tego procesu uznaje się:

  • Procesy toksyczno-metaboliczne, z czego głównym czynnikiem sprawczym jest nadużywanie alkoholu. Ponadto palenie tytoniu, hiperkalcemia (nadmierna ilość wapna we krwi spowodowana nadczynnością przytarczyc), leki (nadużywanie fenacytyny) i toksyny.
  • Czynniki genetyczne (mutacje w obrębie niektórych genów).
  • Nawracające ostre zapalenia trzustki.
  • Przyczyny zaporowe, do których należy guz uciskający na przewody trzustkowe oraz uszkodzenia pourazowe przewodu trzustkowego.
  • Czynniki idiopatyczne (o niejasnym pochodzeniu).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu