Gastroenterologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Gastroenterologia


Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest najczęściej powikłaniem kamicy żółciowej, w której dochodzi do zaburzeń w odpływie żółci z pęcherzyka lub do zamknięcia światła przewodu żółciowego przez konkrement. Występujące wówczas objawy to:

  • kolka żółciowa, która utrzymuje się powyżej 6 godzin;
  • gorączka, dreszcze;
  • przyspieszenie tętna i oddechu;
  • duża tkliwość w prawym podżebrzu;
  • jeżeli dojdzie do podrażnienia otrzewnej – mogą wystąpić tzw. objawy otrzewnowe (ból brzucha, obrona mięśniowa czyli twardy, deskowaty brzuch);
  • może pojawić się żółtaczka, jasne, odbarwione stolce i mocz w kolorze ciemnego piwa.

Aby stwierdzić, co jest przyczyną powyższych objawów, wykonuje się badania laboratoryjne, w których obserwuje się podwyższoną liczbę leukocytów, a także wysoki poziom enzymów wątrobowych i trzustkowych. Z badań obrazowych wykonuje się USG, a także RTG przeglądowe jamy brzusznej.

W leczeniu zachowawczym stosuje się przestrzeganie ścisłej diety, nawadnianie chorego oraz w razie potrzeby: leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Kamicę pęcherzyka żółciowego leczy się przyczynowo, wykonując cholecystektomię, czyli chirurgiczne wycięcie pęcherzyka żółciowego wraz ze znajdującymi się w nim złogami.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu