Gastroenterologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Gastroenterologia

Pieczenie za mostkiem i w nadbrzuszu może świadczyć, że cierpisz na zgagę. Jeśli objawy są częste i uporczywe warto udać się do lekarza, który wykluczy poważne przyczyny tej dolegliwości.

Znów czujesz ten piekący ból za mostkiem, łykasz więc tabletki, dostępne w aptece bez recepty. Jednak Twoje dolegliwości pojawiają się coraz częściej, a zażywane do tej pory preparaty, niewiele już pomagają. Oznacza to, że masz znacznie poważniejszy problem niż przeciętny człowiek. Skąd więc bierze się ta dolegliwość i jak można sobie skutecznie pomóc?

Skąd się najczęściej bierze zgaga?

Zgaga to dolegliwość, która pojawia się w wyniku zarzucania treści żołądkowej do przełyku. W żołądku dochodzi do powstawania kwasu solnego, który pomaga w trawieniu przyjętego pokarmu. Błona śluzowa przełyku swoją budową różni się od żołądka, nie jest więc przystosowana, do przyjmowania cofającej się kwaśnej treści żołądka. Dochodzi wówczas do pewnego rodzaju chemicznego oparzenia przełyku, którego objawem jest właśnie piekący ból za mostkiem. Za proces winę ponosi też częściowo mięsień, zwany dolnym zwieraczem przełyku. Prawidłowo tworzy on barierę pomiędzy przełykiem a żołądkiem, umożliwiając wytworzenie różnicy ciśnień pomiędzy tymi przestrzeniami. W momencie niewydolności tego mięśnia, jest on za słaby, aby utrzymać odpowiednie ciśnienia. Dochodzi do jego rozluźnienia i cofania się treści z żołądka do przełyku (czyli do refluksu żołądkowo-przełykowego).

Czynnikami, które mogą sprzyjać występowaniu zgagi są:

  • wzrost ciśnienia w jamie brzusznej (w przebiegu nadwagi lub ciąży);
  • przepukliny rozworu przełykowego przepony (kiedy fragment żołądka wpukla się powyżej przepony);
  • spożywanie obfitych, ciężkostrawnych posiłków (rozpychających żołądek);
  • przyjmowanie pochylonej lub leżącej pozycji ciała w krótkim czasie po spożyciu posiłku.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu