Gastroenterologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Gastroenterologia


Diagnostyka i leczenie

Po zgłoszeniu lekarzowi swoich dolegliwości, przeprowadzi on z Tobą dokładny wywiad, w którym będzie pytał o sytuacje, w których zgaga występuje, o wszystkie objawy współistniejące, a także o leki, jakie przyjmujesz. W razie potrzeby wykona badania (USG brzucha, gastroskopię, pH-metrię, manometrię), dzięki którym potwierdzi ostateczna przyczynę Twoich dolegliwości. W leczeniu zgagi ważne jest stwierdzenie jej przyczyn. Jeśli będą to objawy związane z jedna z wyżej wymienionych chorób, przede wszystkim należy rozpocząć leczenie przyczynowe. Jeśli jednak Twoja zgaga powodowana jest przez refluks, wówczas wprowadza się leczenie objawowe inhibitorami pompy protonowej (zmniejszającymi wydzielanie kwasu solnego w żołądku).

Zgaga jest częstym objawem i zazwyczaj powód jej występowania jest niegroźny. Jednak nie należy jej ignorować i łykać na własną rękę leków, dostępnych w aptece bez recepty. Warto wybrać się do lekarza, który wykluczy ewentualnie istniejącą poważną chorobę i wprowadzi odpowiednie leczenie, które trwale uwolni Cię od uciążliwej zgagi.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu