Gastroenterologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Gastroenterologia

Żółtaczka może być objawem wielu chorób, a pojawić może się w każdym wieku, od noworodków zaczynając, na seniorach kończąc. Czy żółtaczka jest zakaźna? Jakie mogą być jej przyczyny?

Żółtaczka definiowana jest, jako żółte zabarwienie skóry, błon śluzowych, twardówek oczu(białkówek), które powstaje na skutek zwiększonego stężenia bilirubiny (składowa hemu, wchodzącego w skład hemoglobiny) we krwi. Pojawia się przy stężeniu bilirubiny, według różnych źródeł, powyżej 2-2.5mg/dl. Żółte zabarwienie najwcześniej pojawia się na twardówkach, a dopiero później na skórze.

Należy na wstępie zrozumieć, że żółtaczka nie jest chorobą, a jedynie objawem. Towarzyszy wielu chorobom, więc sama w sobie nie jest zakaźna. Oczywiście, może być spowodowana przez choroby zakaźne i wtedy istnieje ryzyko zarażenia drugiej osoby, ale chorobą zakaźną powodującą żółtaczkę, a nie samą żółtaczką.

Przyczyn wystąpienia żółtaczki jest bardzo dużo, dlatego skupię się na najczęstszych z nich. Aby zrozumieć podział żółtaczek, trzeba zaznajomić się z podstawami metabolizmu bilirubiny:

  • bilirubina powstaje z rozpadu erytrocytów (krwinek czerwonych), następnie następuje związanie bilirubiny z białkami (albuminami) osocza i jej transport do wątroby;
  • w wątrobie bilirubina jest sprzężana (łączona) z kwasem glukuronowym i w tej postaci wydalana jest przez hepatocyt (komórka wątrobowa) do żółci;
  • z żółcią bilirubina transportowana jest przez drogi żółciowe z wątroby do przewodu pokarmowego (do dwunastnicy – początkowej części jelita cienkiego) i następnie wydalana z ustroju z kałem;
  • w świetle jelita część bilirubiny przekształcana jest do urobilinogenu, który:
    • częściowo zostaje wchłonięty z jelita do krążenia i jego część może być wydalona z moczem lub
    • częsciowo przekształcony do m.in. sterkobilinogenu wydalanego z kałem.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu