Gastroenterologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Gastroenterologia


Objawy żylaków

Objawy, jakie możesz u siebie zauważyć to przede wszystkim żywo czerwona krew pojawiająca się po defekacji na powierzchni stolca lub na papierze toaletowym. Może wystąpić świąd lub ból odbytu oraz wyciek śluzu. Guzki krwawnicze mogą również przebiegać bezobjawowo, albo przeciwnie - być powikłane zakrzepicą w ich obrębie, manifestująca się ostrym bólem, owrzodzeniem oraz pogłębiającą się z czasem niedokrwistością (czyli spadkiem poziomu hemoglobiny i czerwonych krwinek w związku z utratą krwi).

Badanie per rectum – krępujące ale niezastąpione

Pierwszym podstawowym badaniem jakie zleci lekarz przy podejrzeniu żylaków odbytu jest badanie palcem przez odbytnicę czyli tzw. badanie per rectum. Dla wielu osób może to być niezwykle krepujące badanie, ale jeśli się pozna na czym owo badanie polega i jak wiele informacji wnosi, można być do niego lepiej przygotowanym. Podczas badania lekarz powinien zapewnić Ci intymność (zamknięty pokój badań, odgrodzenie parawanem lub nakrycie prześcieradłem), abyś czuł się jak najmniej skrępowany. Badania wykonuje się w pozycji klęczącej lub leżąc na lewym boku z przyciągniętymi do klatki piersiowej kolanami. Na początku badania, lekarz dokładnie ogląda okolicę odbytu, sprawdzając czy nie ma na niej zmian patologicznych np. zmian skórnych, stanów zapalnych, guzków krwawniczych czy zakrzepniętych splotów żylnych. Następnie mając założoną rękawiczkę, wprowadza palec wskazujący do odbytnicy. Powinien wcześniej nasmarować go środkiem poślizgowym, najczęściej jest to wazelina, ale może być to również żel zawierający środek znieczulający o działaniu miejscowym. Lekarz badając odbytnicę do głębokości ok. 7-8 cm (średnia długość palca) sprawdza czy istnieją jakiekolwiek zmiany patologiczne na jej błonie śluzowej, wyczuwalne pod palcem (również tą techniką można zbadać inne narządy sąsiadujące z odbytnicą przez jej ścianę, np. prostatę u mężczyzn, czy szyjkę macicy, jajniki u kobiet). Po wyjęciu palca lekarz ogląda treść pozostałą na rękawiczce (czy jest to krew, śluz czy prawidłowe masy kałowe). Badanie to jest niezwykle ważne, gdyż dzięki niemu łatwo można potwierdzić diagnozę hemoroidów, ale niestety nie da się wykluczyć schorzenia znacznie poważniejszego, jakim jest nowotwór jelita grubego. Może on bowiem współistnieć z żylakami, manifestując się tylko krwawieniami z odbytu. Nie czekaj więc z wizytą u lekarza. Poddaj się badaniom, które Ci zaproponuje.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu