Ginekologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Ginekologia

Różnice w wielkości piersi u kobiet są normą. Co więcej, całe ciało człowieka jest niesymetryczne. My sami nie zwracamy na to uwagi, ale często mamy jedną stopę, nogę lub rękę krótszą od drugiej, a nasze szpary powiekowe różnią się minimalnie swoją szerokością. Rzadko, ale jednak spotykanym zjawiskiem, dającym ciekawy efekt estetyczny, jest występowanie nawet różnego koloru tęczówek (tzw. heterochronia).

Jakie są przyczyny asymetrii piersi?

Kobiece piersi często traktowane są (też przez nie same) jako atrybut kobiecości. Każda kobieta ma jedną pierś nieco różną od drugiej, choć nie zawsze to dostrzega. Jeśli różnica jest zauważalna, może powodować u właścicielki dyskomfort psychiczny, obniżać jej samoocenę, utrudniać kontakt z mężczyznami, a wręcz wywoływać lęk przed chorobą. Kobiety postrzegają wtedy swoje ciało jako mniej atrakcyjne. Asymetria piersi może być wrodzona, wynikająca po prostu „z natury”, może pojawić się np. po karmieniu piersią. Zdarza się bowiem, że podczas karmienia dziecko preferuje jedną pierś bardziej od drugiej, co może powodować jej przerost. Różnice, wcześniej niezauważalne, nasilić się mogą także po gwałtownym odchudzaniu i utracie wielu kilogramów w krótkim czasie. Odmienności związane są nie tylko z rozmiarem piersi, różny może być także kształt i wielkość brodawki, a nawet wciągniecie brodawki jednej z piersi. Nierówne piersią mogą powstać jako wynik skrzywienia kręgosłupa i co ciekawe, nierówne piersi z innego powodu (np.: zaburzenia hormonalne okresu dojrzewania) mogą być przyczyną chorób i bólów kręgosłupa, pleców, klatki piersiowej. Warto w tym miejscu podkreślić, że należy też obserwować piersi i zwracać uwagę na wystąpienie tzw. objawów alarmujących, które powinny skłonić, do jak najszybszej konsultacji u lekarza rodzinnego lub ginekologa.
Wspomniane objawy alarmujące to:

  • ból piersi jednostronny, lub ból między piersiami;
  • pojawienie się guzka, którego wcześniej nie było lub powiększenie się guzka, który był wyczuwalny wcześniej podczas samobadania;
  • pojawienie się wycieku z brodawki (krwistego lub „podejrzanego” dla właścicielki piersi);
  • powiększenie węzłów chłonnych pod pachą.

Takimi objawami mogą manifestować się niebezpieczne choroby piersi (np.: nowotwory), należy więc zachować zdrowy rozsądek i nie bagatelizować ich.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu