Ginekologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Ginekologia, Ciąża i poród

Planując ciążę powinnyśmy wiedzieć, w jaki sposób sprawdzić stan swojego zdrowia, aby się przekonać, że nasz organizm jest przygotowany do rozwoju zdrowego dziecka. Istnieją schematy badań przeprowadzanych w ciąży, ale jeszcze przed jej doświadczeniem, warto udać się do swojego ginekologa, poinformować go o swoich zamiarach, a ten na pewno szczegółowo poinformuje nas o sprawach koniecznych.

Po pierwsze – podstawowe badania

Na 2-3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę, powinno się zrobić badania z krwi. Przy ich pobieraniu, powinno się być na czczo, dlatego że oprócz morfologii, można wykonać też pomiar poziomu glukozy (rutynowego badania wykonywanego w celu rozpoznania/wykluczenia cukrzycy). Morfologia pozwala określić podstawowe parametry krwi, z których lekarz może wywnioskować, czy nie mamy anemii, niedoboru płytek (co może powodować zaburzenia krzepnięcia) lub aktualnej infekcji. Pobierając krew, warto też sprawdzić stężenia enzymów wątrobowych i bilirubiny – w celu diagnostyki chorób wątroby i dróg żółciowych, a także mocznika i kreatyniny – dla oceny funkcjonowania nerek.

Kolejnym badaniem laboratoryjnym jest badanie ogólne moczu. Wykonujemy je w celu zweryfikowania, czy nie ma w nim zwiększonej ilości krwinek czerwonych lub białych, bakterii, białka, czyli elementów wskazujących na istnienie: cukrzycy, czy zakażenia układu moczowego – stanów, które mogą być groźne dla kobiety ciężarnej i płodu.

Badanie ginekologiczne

Badanie ginekologiczne oraz badanie ultrasonograficzne głowicą przez pochwową są podstawą oceny anatomii narządu rodnego przez lekarza ginekologa. Powinien on też skierować przyszłą mamę na badanie cytologiczne i bakteriologiczne (tzw. czystość pochwy). Badania te powinny być ponownie wykonane w trakcie ciąży.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu