Ginekologia

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Ginekologia, Ciąża i poród

Każda młoda mama powinna pamiętać o badaniach, jakie należy wykonać w czasie ciąży, w celu sprawdzenia jej prawidłowego przebiegu i wykluczenia ewentualnych zagrożeń dla swojego maleństwa.

Podstawowe badania (niejednokrotnie powtarzane)

Kiedy już wiadomo, że jesteśmy w ciąży, pierwszym zaleceniem ginekologa będzie wykonanie badania morfologii oraz określenie naszej grupy krwi. Morfologia, czyli oznaczenie ilościowe i jakościowe składników krwi jest niezbędne do stwierdzenia, czy np. nie mamy anemii (spadek hematokrytu, hemoglobiny, erytrocytów), infekcji (wzrost leukocytów) albo uczulenia (wzrost eozynofilów). Natomiast obniżenie poziomu płytek krwi wskazywać może na zagrożenie chorobami układu krzepnięcia. Wspomniane wcześniej badanie grupy krwi i czynnika Rh jest potrzebne do stwierdzenia ryzyka konfliktu serologicznego (więcej na ten temat znajdziesz w odpowiednim artykule w naszym serwisie).

Pobierając krew możemy również wykonać oznaczenie poziomu transaminaz wątrobowych (wskaźnik oceniający funkcjonowanie wątroby) i poziomu kreatyniny (dla oceny funkcji nerek). Obowiązujące jest wykonywanie tych badań kilkakrotnie w trakcie ciąży.

Ponadto w programie profilaktyki cukrzycy w ciąży, wykonuje się badania poziomu glikemii w organizmie. Pierwsze „przesiewowe” – podczas pierwszej wizyty. Polega ono na pobraniu krwi na poziom glikemii na czczo. Już wtedy można rozpoznać cukrzycę, albo nabrać podejrzeń co do ryzyka jej wystąpienia. Między 24 a 28 tygodniem ciąży każdej ciężarnej wykonuje się tzw. test GCT (doustny test obciążenia glukozą) – polega on na ocenie glikemii w jedną godzinę od wypicia 50g glukozy. Jest to badanie obowiązkowe i również może wykluczyć, bądź potwierdzić zachorowanie na cukrzycę ciężarnych. W przypadku niepewności co do wyników obu poprzednich testów, wykonujemy test OGTT – doustny test obciążenia 75g glukozy. Pacjentka w ciągu 5 minut wypija 75g glukozy rozpuszczonej w szklance wody, a następnie wykonuje się pomiary glikemii po godzinie i po dwóch. Jakakolwiek niezgodność z normami, potwierdza rozpoznanie cukrzycy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu