Ginekologia

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Ginekologia, Ciąża i poród


Badania jednorazowe

Poza wymienionymi wcześniej badaniami, każda pani będąca w ciąży powinna mieć wykonane następujące testy:

  1. Poziom przeciwciał przeciwko pierwotniakowi Toxoplazma gondii i wirusowi cytomegalii. Są to o tyle istotne badania, że jeśli nieszczęśliwie dojdzie do przeniesienia infekcji z matki na dziecko w czasie ciąży, to choroby te niosą ze sobą duże ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka (wady oczu i OUN, zwapnienia śródmózgowe, zapalenia siatkówki i naczyniówki, zapalenia mięśnia sercowego, hipotrofia, wady słuchu i inne).
  2. Obecność antygenu HbS. Badanie dostarczy informacji, czy przyszła mama nie choruje na przewlekłe zapalenie wątroby, bądź czy nie jest nosicielką wirusa żółtaczki.
  3. OWA – czyli odczyn Wassermanna – aby wykluczyć kiłę.
  4. Ponadto kilka razy w ciąży (minimum 3 razy) wykonuje się ocenę czynności serca płodu oraz badania USG, aby dokładnie sprawdzić czy płód rozwija się prawidłowo.
  5. Cytologia – często wykonywany w pierwszym trymestrze wymaz z kanału szyjki macicy i tarczy szyjki. Jest to jedyny sposób, aby rzetelnie sprawdzić czy najczęstszy nowotwór w ciąży, jakim jest rak szyjki macicy, nie dotyczy badanej pacjentki.
  6. W ostatnich tygodniach ciąży – wykonuje się regularnie badanie KTG. Polega ono na monitorowaniu akcji serca dziecka, z jednoczasowym zapisem czynności skurczowej macicy.
  7. Konsultacja stomatologiczna – warto przed zajściem w ciążą wybrać się do stomatologa, aby wyleczyć wszelkie ubytki i nie narazić płodu na powikłania związane z uogólnieniem się procesu zapalnego lub leczeniem antybiotykami.

Do badań jednorazowych należą też badania prenatalne. Nie wykonuje się ich rutynowo, ale tylko w przypadkach zagrożenia chorobą genetyczną, bądź w sytuacji późnego wieku pacjentki. Należą do nich:

  • Test potrójny HCG – badanie krwi matki wykonywane w przypadku istnienia ryzyka urodzenia dziecka z zespołem Downa,  Edwarda lub  wadą ośrodkowego układu nerwowego.
  • Test PAPP-A – jest  to ocena biochemicznych parametrów krwi matki i parametrów USG płodu. Jest to badanie przesiewowe również w kierunku zespołu Downa.
  • Aminopunkcja – badanie wód płodowych. Polega na pobraniu płynu owodniowego i badaniu genetycznym zawartych w nim komórek płodu; tego typu badanie pozwoli na wykrycie prawdopodobnych wad u płodu.
  • Kordocenteza –  badanie polegające na analizie krwi pępowinowej; jego wynik pozwala wykluczyć podejrzenie wad wrodzonych.
  • Biopsja kosmówki – polega na pobraniu wycinka błony otaczającej zarodek.

Jak widzimy, każda przyszła mama powinna być pod stałą kontrolą lekarza i aby niczego nie przeoczyć, wykonywać zlecone przez niego badania. Czas oczekiwania na narodziny dziecka jest jednym z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety - dbajmy o to, aby zakończył się on szczęśliwie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu