Ginekologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Ginekologia, Ciąża i poród


Jakie zastosowanie mają komórki macierzyste?

Kliniczne zastosowanie komórek macierzystych pobieranych m.in. z krwi pępowinowej to: schorzenia układu odpornościowego, krwiotwórczego, a także guzy nowotworowe. Są to takie choroby jak: białaczki, chłoniaki, ziarnica, niedokrwistości. Technika zastosowania komórek macierzystych w terapii nowotworów polega, najogólniej mówiąc, na zastąpieniu linii komórek chorych, komórkami macierzystymi, tak aby ulegając samoodnowie, mogły one na nowo pełnić prawidłową funkcję w uprzednio chorych tkankach.

Czy warto pobierać komórki macierzyste?

Na to pytanie najtrudniej udzielić jasnej odpowiedzi. Biorąc pod uwagę, iż jest to materiał, który może w przyszłości uratować życie to bez wątpienia warto. Lecz jak dotąd ilość przeszczepów komórek macierzystych jest zbyt mała, aby mówić o jej niepodważalnej skuteczności. Istnieją także przesłanki, iż metoda ta nie jest do końca bezpieczna, bowiem w krwi pępowinowej dawcy, mogą znajdować się komórki mogące same inicjować proces nowotworowy. Wciąż za mało jest danych stwierdzających jednoznacznie, że wyleczenie, powiedzmy konkretnej białaczki, udało się właśnie dzięki przeszczepowi przy pomocy tych komórek.

Często kwestią nie do przejścia jest oczywiście cena pobrania oraz przechowywania materiału z komórkami macierzystymi, którą w całości pokrywa klient, gdyż  Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje tych procedur. W Polsce istnieją 3 ośrodki państwowe oraz 8 komercyjnych, oferujących pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej. Koszt pobrania waha się od 1,5-2 tys. zł, a koszt przechowywania to ok. 450 zł rocznie.

Nikt definitywnie nie neguje zasadności stosowania komórek macierzystych. Sam fakt, iż z roku na rok przybywa zwolenników tej metody, którzy decydują się na zabieg pobrania, mówi sam za siebie. Niezwykle szybki rozwój biotechnologii z pewnością będzie dążył do jej doskonalenia, a przede wszystkim potwierdzenia jej skuteczności.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu