Ginekologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Ginekologia


Cykl miesięczny kobiety trwający średnio 28 dni składa się z dwóch faz. Pierwsza to faza folikularna, trwająca do momentu owulacji tj. uwolnienia komórki jajowej z jajnika. Druga nazywana lutealną, w której dojrzewa ciałko żółte wydzielające progesteron, czyli hormon, który przygotowuje organizm kobiety do ciąży. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia w ciągu 10 -11 dni od owulacji wówczas ciałko żółte zanika i cały cykl powtarza się znów od fazy folikularnej.  Istnieją przesłanki, że skrócenie z różnych przyczyn tej drugiej fazy (lutealnej) oraz zmniejszenie podczas niej wydzielania progesteronu może być przyczyną niepłodności. Nie oznacza jednak to, że cykl miesięczny u każdej kobiety powinien trwać „książkowe” 28 dni i każdy następny  cykl skrócony lub wydłużony o kilka dni jest patologią. Każda kobieta inaczej reaguje na czynniki środowiska, stres, leki – już choćby one mogą wpływać na długość trwania cyklu. Dlatego należy podkreślić, że wszelkie zaburzenia cyklu miesięcznego mogą, ale nie muszą być wynikiem zaburzeń hormonalnych w organizmie kobiety, które mają wpływ na płodność.

Przyczyny męskiej bezpłodności

Męski problem bezpłodności jest związany głównie z nieprawidłową jakością nasienia. Wyróżnia się różne przypadki, w których nasienie charakteryzuje się:

  • zbyt małą liczbą plemników w nasieniu;
  • zbyt dużym odsetkiem nieprawidłowych plemników;
  • brakiem plemników w nasieniu lub brakiem wytwarzania wszystkich składników nasienia.

Wyróżnia się jeszcze przyczyny bezpłodności mogące dotyczyć obu partnerów. Są to:

  • niekorzystny styl życia, który prowadzi do nadwagi i otyłości (nieprawidłowy rozkład tkanki tłuszczowej wpływa na metabolizm organizmu i może obniżać potencjał rozrodczy; a u mężczyzn powodować zaburzenia erekcji);
  • palenie tytoniu, także bierne (pogarsza jakość nasienia, powoduje wzrost stężenia estriolu i estradiolu);
  • narkotyki (marihuana przyczynia się do upośledzenia jajeczkowania, spowolnienia perystaltyki jajowodów, pogorszenia jakości nasienia).

Ciąg dalszy w artykule: Bezpłodność - część 2


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu