Ginekologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Ginekologia

Bezpołodność dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety. Jakie badania należy wykonać i jakie są sposoby leczenia niepłodności.

Jakie badania wykonuje się w celu ustalenia przyczyny niepłodności?

W ustaleniu przyczyny niepłodności u kobiety niezbędne jest uzyskanie od niej informacji na temat jej chorób w przeszłości oraz obecnych dolegliwości. Należy wykluczyć potencjalne choroby przewlekłe, takie jak: cukrzyca, choroby tarczycy lub choroby nadnerczy. Bierze się pod uwagę regularność cykli, czas krwawień, występowanie krwawień między miesiączkami oraz informacje na temat wszelkich operacji na jamie brzusznej i miednicy, które kobieta przebyła w przeszłości. Inne specjalistyczne badania mogące naprowadzić lekarza na przyczynę niepłodności to:

  • badania obrazowe: USG, endoskopia, histerosalpingografia (badanie polegające na podaniu środka cieniującego do jamy macicy i uwidocznieniu w niej zmian rozwojowych na ekranie monitora, za pomocą aparatu rentgenowskiego);
  • badania hormonalne: pomiar stężenia FSH, LH, prolaktyny, hormonów tarczycy;
  • badania immunologiczne, które mają na celu wykrycie u kobiet przeciwciał odpowiedzialnych za niszczenie plemników partnera;
  • badania bakteriologiczne (niektóre patogeny wpływają bardzo niekorzystnie na środowisko pochwy; chodzi tu przede wszystkim o wykrywanie zakażeń: HPV, Chlamydia trachomatis, Ureoplasma, Mycoplasma).

U mężczyzn diagnostyka bezpłodności oparta jest głównie na badaniu nasienia określającym liczbę i funkcję plemników. Nie ma konieczności od razu przeprowadzania wszystkich wyżej wymienionych badań (u kobiet i mężczyzn). Lekarz bowiem na podstawie przeprowadzonego wywiadu i wstępnego badania obojga partnerów, ukierunkowuje się na daną przyczynę bezpłodności i adekwatnie do niej wdraża procedury diagnostyczne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu