Ginekologia


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Ginekologia

Z anatomicznego i medycznego punktu widzenia, struktura ta nie ma konkretnego znaczenia dla organizmu kobiety, lecz pod względem kulturowym i cywilizacyjnym błona dziewicza od zarania dziejów jest symbolem kobiety „czystej moralnie”

Trochę historii

Istnieją teorie, które traktują błonę dziewiczą jako element rozwoju ewolucyjnego człowieka. Penis ludzi pierwotnych miał nieco mniejsze rozmiary i tylko hojnie obdarzony mężczyzna, mógł udowodnić swoją męskość i gotowość do współżycia poprzez zdolność do przerwania błony dziewiczej partnerki. Również kobieta wybierała takiego partnera, który był w stanie pozbawić ją dziewictwa, doprowadzając właśnie do przerwania błony dziewiczej. Niektórzy uważają, że błona miała niejako chronić przed zapłodnieniem ze strony innych gatunków, a tłumaczą to tym, że błona dziewicza jest cechą charakterystyczną tylko dla gatunku ludzkiego.

Anatomia i fizjologia

Błona dziewicza jest to cienki fałd błony śluzowej, znajdujący się na granicy pochwy i jej przedsionka. Może mieć kształt półksiężycowaty, pierścieniowaty, strzępiasty, płatowaty. Ulega ona przerwaniu najczęściej podczas pierwszego stosunku, czemu może towarzyszyć niewielkie krwawienie i ból. Zdarza się, że otwór w błonie dziewiczej jest na tyle duży, iż stosunek odbywa się bez bólu i krwawienia. Dotyczy to ponad 20% kobiet i może budzić niepotrzebny niepokój wśród młodych par, rozpoczynających współżycie. Defloracja (przerwanie błony dziewiczej) może nastąpić także podczas uprawiania sportu, ćwiczeń gimnastycznych, jazdy na rowerze, większego wysiłku, czy nawet używania tamponów.

Warto wiedzieć, że nie tylko stosunek koitalny (z penetracją penisa) prowadzi do zniszczenia błony dziewiczej. Nawet podczas masturbacji i wkładania palców do pochwy dojść może do defloracji. Tak więc możliwe jest jej przerwanie bez odbycia stosunku płciowego.

U części kobiet budowa błony dziewiczej oraz jej kształt może utrudnić inicjację podczas „pierwszego razu”. Sytuacja, gdy w błonie jest bardzo mały otwór lub nie ma go wcale, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia kobiety. Jeśli wejście do pochwy jest zamknięte przez błonę dziewiczą, to przy pierwszej miesiączce wypływ krwi i wydzielin z dróg rodnych zostaje utrudniony, co może skutkować powstaniem krwiaka w pochwie, macicy czy w jamie otrzewnej.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu