Ginekologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Ginekologia

Ból piersi jest jednym z najczęstszych przyczyn zgłaszania się kobiet do lekarza ginekologa. Ponad 80% kobiet doświadczyło w go swoim życiu, a 30% podaje, iż ból ten był bardzo uciążliwy i zaburzał funkcjonowanie życia codziennego.

Przyczyn bólu piersi (mastalgii) może być wiele, gdyż jest on niecharakterystycznym objawem. Mogą go spowodować nawet powody błahe: noszenie na ramieniu ciężkiej torby, nadmierne „przeforsowanie” fizyczne organizmu (np. po intensywnym treningu na siłowni), czy po prostu zbyt obcisły biustonosz. Niektóre publikacje wskazują również na niekorzystny styl życia (palenie tytoniu, przewlekły stres, nadużywanie kofeiny). Czasem mówi się też o wpływie czynników psychologicznych takich jak: bezsenność, brak partnera, nerwica, zaburzenia osobowości. Ból piersi cykliczny (w konkretnych dniach cyklu miesięcznego) występuje na kilka dni przed miesiączką. Związane jest to ze wzrostem estrogenów, które zatrzymują wodę w organizmie, co spowodować może bolesność i obrzęk piersi. Skoro mowa o hormonach to warto pamiętać, że leki antykoncepcyjne, stosowanie hormonalnej terapii zastępczej także mogą przyczynić się do wystąpienia bólu piersi. Jeśli ból jest na tyle uciążliwy, że ogranicza codzienne funkcjonowanie, zalecana jest zmiana stylu życia: zaprzestanie palenia, ograniczenie spożycia kawy, herbaty, coli, kakao, czekolady, ograniczenie tłuszczów w diecie, redukcja masy ciała. Warto zacząć stosować olejki lub balsamy zawierające wyciąg z Wiesiołka dwuletniego (Oenothera biennis) (zawiera on korzystnie działający kwas tłuszczowy, mogący redukować objawy).

Test: Czy mam raka piersi (sutka)? Test dla kobiet

Jednakże gdy bólowi piersi towarzyszą inne objawy, tzw. objawy alarmujące to najszybciej powinnaś zgłosić się do lekarza rodzinnego lub ginekologa:

  • pojawienie się guzka (wyczuwalnego podczas samobadania), którego wcześniej nie było lub powiększenie się guzka, który już wcześniej zauważyłaś;
  • pojawienie się wycieku z brodawki (krwistego lub innego „podejrzanego”);
  • powiększenie węzłów chłonnych pod pachą lub w okolicy mostka;
  • ból piersi jednostronny lub ból między piersiami.

W piersi mogą rozwijać się zmiany, które powiększając się, uciskają na sąsiednie nerwy i wywołują ból. Dlatego niezmiernie ważnym jest oglądanie swojego ciała, samobadanie i odpowiednio szybka reakcja, jeśli zaniepokoją jakiekolwiek wymienione wyżej lub inne objawy. Również jeśli nie potrafisz wykonać samokontroli piersi lub masz powyżej 45 lat i nigdy nie wykonywałaś mammografii, powinnaś udać się do lekarza.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu