Ginekologia


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Ginekologia, Urologia

Częste zmiany partnerów seksualnych, niosą ze sobą wiele ryzyka, realny problem stanowią choroby przenoszone drogą płciową.

Rzęsistkowica

Jest to choroba powodowana przez jednokomórkowego pierwotniaka, zwanego rzęsistkiem pochwowym (Trichomonas vaginalis). Zarazić się nim można zarówno przez kontakty seksualne, jak i wspólne (razem z osobą zarażoną) używanie przedmiotów do higieny osobistej (jak ręczniki, bielizna, przybory toaletowe) lub urządzeń sanitarnych, czy narzędzi lekarskich.

Połowa zarażonych mężczyzn, może w ogóle nie zgłaszać żadnych objawów. Jeśli jednak wystąpią będą to:

  • wydzielina z cewki moczowej;
  • częste i bolesne oddawanie moczu;
  • pieczenie i ból w kroczu.

U kobiet objawy mają znacznie większe nasilenie i charakteryzują się:

  • upławami pochwowymi o nieprzyjemnym zapachu;
  • świądem narządów płciowych;
  • bolesnym oddawaniem moczu;
  • bolesnością podbrzusza;
  • bolesnością podczas stosunków płciowych.

Rozpoznanie choroby opiera się na wykryciu pierwotniaka pod mikroskopem. W tym celu pobiera się wymaz z pochwy, cewki moczowej oraz bada się osad z moczu. Zapalenie ostre, które nie będzie leczone może przejść w zapalenie przewlekłe, w którym objawy występują okresowo, najczęściej przed i po krwawieniu miesiączkowym. Ponieważ obecność pierwotniaka może doprowadzić do osłabienia naturalnej odporności pochwy, często dołączają się zapalenia bakteryjne, grzybice i patologiczne zmiany nabłonka szyjki macicy.

Leczenie należy prowadzić u obojga partnerów seksualnych, przypominając im, że powinni powstrzymywać się od stosunków aż do momentu zakończenia terapii. Antybiotyki, jakie stosuje się w tym przypadku to pochodne imidazolu: metronidazol, tinidazol. Stosuje się tak zwaną terapię uderzeniową, podczas której podaje się lek 1-3 razy na dobę. Po trzech tygodniach od zakończenia terapii przeprowadza się badanie kontrolne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu