Ginekologia

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Ginekologia

Cukrzyca jest stanem patologicznym, w którym dochodzi do zaburzenia gospodarki węglowodanów. Niestety u wielu przyszłych mam, cukrzyca po raz pierwszy może się rozwinąć właśnie podczas ciąży, wtedy taką chorobę nazywamy cukrzycą ciężarnych.

Kiedy można rozpoznać cukrzycę w ciąży?

W ciąży wykonuje się określone, standardowe badania (w tym pomiar ilości glukozy w organizmie). Podczas pierwszej wizyty powinno być wykonana kontrola glikemii na czczo. Prawidłowa wartość to <100mg%. Jeżeli wynik wyniesie >100 mg% to należy wdrożyć dalszą diagnostykę, polegająca na wykonaniu testu obciążenia 75g glukozy (tzw. OGTT), bądź testu GCT (oznaczenie glikemii w 1h po wypiciu 50g glukozy). To który test zostanie przeprowadzony zależy od tego ile >100mg% glukozy otrzymamy. Następnie w 22-28 tygodniu ciąży, obowiązkowo każdej kobiecie wykonywany jest GCT jako test przesiewowy. Nieprawidłowy wynik tego badania też może być podstawą do rozpoznania cukrzycy ciężarnych.

Test: Czy mam cukrzycę?

Dlaczego te badania są takie ważne?

Nieprawidłowe poziomy glukozy stanowią ogromne niebezpieczeństwo zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu. Nie leczona, bądź nieprawidłowo leczona hiperglikemia (szczególnie w pierwszym trymestrze) zwiększa ryzyko poronienia i pojawienia się wad rozwojowych. Jeśli nastąpi to w późniejszym czasie ciąży ryzykujemy, że nasze dziecko będzie za duże (makrosomia), jego narządy wewnętrzne rozwiną się do sporych rozmiarów, a równowaga metaboliczna zostanie znacznie zachwiana. Bardzo częstym powikłaniem cukrzycy ciężarnych jest też niedojrzałość układu oddechowego płodu, wielowodzie (oraz jego konsekwencje), a nawet wewnątrzmaciczne obumarcie płodu.

Obecność cukrzycy nie jest bez znaczenia dla organizmu kobiety. Lista szkód jakie może powodować ta choroba nie jest wcale krótka. Zmiany obejmują przede wszystkim oko, w którym rozwija się retinopatia cukrzycowa – czyli zmiany naczyniowe w siatkówce. Atakowane są nerki, w których dochodzi do uszkodzenia miąższu i zaburzenia funkcjonowania, a tego typu powikłanie nazywamy nefropatią cukrzycową.

Właśnie z tych powodów wczesne rozpoznanie cukrzycy, a następnie jej sumienna kontrola są taka ważne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu