Ginekologia


autor:  Lek. Krzysztof Bury
kategoria:  Badania, Ginekologia, Urologia


Jak przygotować się do tego badania?

Do wykonania cystoskopii pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać, o ile jego lekarz prowadzący, nie zaleci inaczej. Przed samym wykonaniem badania pacjent powinien oddać mocz, tak by jego pęcherz był pusty. U niektórych pacjentów (ze zwiększonym ryzykiem infekcji układu moczowego, np.: osoby z nawracającymi infekcjami, z zaburzeniami odporności itd.) można zastosować antybiotyk przed badaniem, lecz o tym zadecyduje lekarz.

Na czym polega cystoskopia?


Cystoskopia wykonywana jest za pomocą specjalnego wziernika – cystoskopu, wprowadzanego do pęcherza moczowego przez cewkę moczową i trwa zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu minut (5-15 minut). Cystoskop ma kształt rurki o niewielkiej, kilkumilimetrowej średnicy, z wmontowanym układem optycznym, pozwalającym na oglądanie przez lekarza badanych struktur, oświetlanych za pomocą światłowodów. Cystoskop wyposażony jest w dodatkowe mikrourządzenia pozwalające na:

  • pobranie wycinków z podejrzanych struktur;
  • podanie środka znieczulającego;
  • przepłukiwanie oglądanych struktur;
  • odsysanie treści z wnętrza pęcherza;
  • podanie środka kontrastowego do moczowodów, przy pomocy specjalnej sondy.

Istnieją dwa typy cystoskopów: giętki i sztywny (jest on częściej stosowany).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu