Ginekologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Ginekologia

Wiele kobiet słysząc od ginekologa, że ma torbiel jajnika, pyta czy to ma coś wspólnego z cystą. Odpowiedź brzmi - tak. Słowa torbiel i cysta są stosowane wymiennie.

Główne informacje

Z definicji, torbiel jest to struktura, z reguły w kształcie kuli, wypełniona płynem.
Może ona powstać u każdej miesiączkującej kobiety. Jeśli lekarz poinformuje Cię, że rozpoznał cystę, musisz być świadoma, że jest to problem dotyczący wielu kobiet, a tego typu zmiany w jajniku, są wyleczalne i w większości przypadków nie przysparzają  problemów terapeutycznych.

W jaki sposób powstaje cysta?

Cysta prosta jajnika powstaje w czasie cyklu miesięcznego, w dwóch możliwych mechanizmach. Albo z nie pękniętego pęcherzyka Graffa (struktury, która otacza komórkę jajową i prawidłowo dojrzała powinna pęknąć w trakcie owulacji, uwalniając komórkę jajową gotową do zapłodnienia przez plemnik), albo z ciałka żółtego, które powstaje z pęcherzyka Graffa po jego pęknięciu. Oba twory na wskutek nieprawidłowych zmian hormonalnych, zamiast zanikać, wzrastają. Ich wielkość może być niewielka (do kilku cm), jednak zdarzają się ekstremalne przypadki nawet kilkudziesięciu centymetrowe.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.2 (4 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu