Ginekologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Ginekologia


Objawy, czyli kiedy trzeba być czujnym

Podstawowym objawem jaki może towarzyszyć rozwojowi torbieli prostej, jest ból brzucha. Może on pojawiać się w rożnych sytuacjach: przy wykonywaniu podstawowych codziennych czynności, w trakcie stosunku lub dopiero przy uprawianiu sportu. Musisz jednak pamiętać, że bolesność pojawia się dopiero wówczas, gdy torbiel jest już większych rozmiarów. Wiele kobiet długo nie zdaje sobie sprawy, że „coś urosło” w jajniku, ponieważ jest to najczęściej zmiana bezobjawowa.
Jeśli natomiast pojawi się ostry ból, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdyż istnieje niebezpieczeństwo pęknięcia cysty i wydostania się jej zawartości do jamy brzucha.

Jakie badania należy wykonać?

Diagnostyka torbieli prostych opiera się na przeprowadzeniu:

  • wywiadu lekarskiego - dotyczącego fazy cyklu miesiączkowego rodzaju dolegliwości i zażywanych leków.
  • badania ginekologicznego
  • USG głowicą przez brzuszną i przezpochwową.
  • badania laboratoryjnego markera nowotworowego Ca-125, który wykonuje się tylko wtedy kiedy w obrazie USG stwierdzi się niepokojące cechy, np.: zawartością cysty nie jest czysty płyn, tylko z tzw. wtrętami (komórkami, tkankami). Taką torbiel nazywamy „skórzastą” – może ona nasuwać podejrzenie nowotworu.

Badanie to wykonuje się również w przypadku cyst o bardzo dużych wymiarach oraz gdy cysta oporna jest na leczenie standardowe, czyli nie zmniejsza się.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.2 (4 głosów)

Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu