Ginekologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Ginekologia, Pediatria

Hipertrofia jest zaburzeniem wzrostu płodu wewnątrz macicy. Polega na tym, że płód rodzi się zbyt duży w stosunku do swojego wieku płodowego.

Kiedy rozpoznaje się hipertrofię płodu?

Podczas badań kontrolnych w ciąży kilkakrotnie za pomocą ultrasonografii (USG) przeprowadza się pomiary płodu. Pomiary te pozwalają na ocenę rozwoju dziecka, jego narządów wewnętrznych, wymiarów, uwidaczniają cechy, mogące świadczyć o wadach wrodzonych, oszacowują termin porodu. Za pomocą odpowiednich wskaźników wyznacza się masę i długość dziecka.

Wyniki pomiarów nanosi się na tzw. siatki centylowe. Są to odpowiednio przygotowane wykresy, za pomocą których można ocenić, czy rozwój dziecka jest prawidłowy, czy też wykracza poza normy przyjęte dla danej populacji. Siatki centylowe podzielone są na tzw. percentyle (zakresy norm). O hipertrofii płodu będziemy mówić wówczas, gdy masa płodu przekracza 90. percentyl lub dwa odchylenia standardowe masy należnej dla danego wieku ciążowego. Stąd też inna nazwa hipertrofii brzmi LGA (z ang.: Large for Gestational Age), co oznacza za duży w stosunku do wieku ciążowego.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu