Ginekologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Ginekologia, Pediatria

Jest to pojęcie oznaczające wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrastania płodu. Dochodzi do zahamowania wzrastania płodu, który nie wykorzystał w pełni swojego potencjału wzrostowego. Aby rozpoznać taki stan pomocne są tzw. siatki centylowe, za pomocą których można określić, czy w danym okresie rozwoju dziecko osiągnęło już odpowiednie parametry budowy ciała.

Kiedy będziemy mówić o hipotrofii?

Hipotrofia płodu (zwana też IUGR – z ang.: IntraUterine Growth Restriction, czyli wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrastania) dotyczy ok. 3-10% wszystkich ciąż. Opierając się na wspomnianych siatkach centylowych rozpoznanie hipotrofii można postawić, gdy masa urodzeniowa płodu przewidywana na podstawie pomiarów ultrasonograficznych, mieści się poniżej 10. percentyla określonego dla danej populacji.

Jakie są przyczyny hipotrofii płodu?

Przyczyny ograniczonego wzrastania, w zależności od mechanizmu odpowiedzialnego za tą patologię, możemy podzielić na: płodowe, matczyne i łożyskowe. Ponad 2/3 przypadków IUGR spowodowanych jest paleniem papierosów przez matkę w czasie ciąży. Również ekspozycja na promieniowanie X (rentgenowskie) może przyczynić się do zahamowania wzrostu płodu. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby zawsze informować lekarza o ciąży, gdy planowane jest prześwietlenie promieniami Rentgena. Inne przyczyny działające na płód ze strony matki to: choroby przewlekłe (cukrzyca, nadciśnienie, przewlekła niewydolność krążenia, przewlekłe zapalenie trzustki, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół złego wchłaniania, choroby nerek, gruźlica, sarkoidoza, astma), wady macicy (macica dwurożna, przegroda w jamie macicy).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu