Ginekologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Ginekologia, Pediatria


Inne czynniki ryzyka, mogące mieć wpływ na wystąpienie hipotrofii to: rasa czarna, pierwsza ciąża, żeńska płeć noworodka oraz wcześniejsze porody dzieci z niską masą urodzeniową. Jak widać nie wszystkich czynników ryzyka można uniknąć lub zmodyfikować. Od matek zależy, czy będą używać alkoholu, palić papierosy w czasie ciąży, czy będą zdrowo się odżywiać oraz unikać ekspozycji na zakażenia. Lecz niski wzrost matki, liczba płodów w ciąży, czy płeć dziecka to zjawiska nie ulegające modyfikacji.

Rozpoznanie i leczenie hipotrofii płodu

W rozpoznaniu ciąży z IUGR pomocne są takie badania jak: pomiary biofizyczne płodu za pomocą USG, badanie kardiotokograficzne (KTG), pomiary przepływów naczyniowych za pomocą technik Dopplera, a także liczenie ruchów płodu przez matkę.

U matek podejmuje się różne próby zapobiegania IUGR. Polegają one na suplementacji witamin, diecie wysokobiałkowej, reżimie łóżkowym matki, lecz nie zawsze przynoszą one oczekiwane efekty. Leczenie noworodka z niską masą urodzeniową ukierunkowane jest w zależności od głównych objawów na: wyrównanie kwasicy, niedoborów glukozy, wapnia, elektrolitów.

Dzieci urodzone z niską masą narażone są na 6-8 krotną większą umieralność okołoporodową, a rokowanie pomimo dostępnych technik często jest niekorzystne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu