Ginekologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Ginekologia

Zmiany hormonalne zachodzące w okresie okołomenopauzalnym sprawiają, iż dla wielu kobiet jest to bardzo uciążliwy czas w życiu. Jednak współczesna medycyna nie zostawia ich samych z tym problemem – dla wielu z nich pomocą jest hormonalna terapia zastępcza.

Czym jest HTZ?

Hormonalna terapia zastępcza jest metodą leczenia polegającą na podawaniu naturalnych hormonów lub ich pochodnych (estrogenów, progesteronu, czy gestagenów) u kobiet w okresie menopauzy. Stosowana jest głównie w celu poprawy ich komfortu życia, a więc wyeliminowania, bądź zminimalizowania tzw. objawów wypadowych, związanych z przejściowym okresem przekwitania. Wskazaniami do HTZ prócz objawów wypadowych mogą być:

  • dolegliwości związane z atrofią (zanikiem) narządów układu moczowo-płciowego;
  • profilaktyka i leczenie osteoporozy (gdy inne metody są nieskuteczne);
  • leczenie przedwczesnej menopauzy.

U kobiet podczas klimakterium dochodzi do spadku poziomu estrogenów, mających duży wpływ na cały ustrój kobiety (m.in. ochronne oddziaływanie na układ sercowo-naczyniowy i gospodarkę wapniowo-fosforanową). W początkowym okresie tych zmian hormonalnych (nagły spadek estrogenów), u około 85% kobiet pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości (tzw. objawy wypadowe), takie jak: bóle głowy, uderzenia gorąca, napadowe pocenie się, częstsze zmiany nastroju, drażliwość, płaczliwość, zaburzenia snu i inne. Wraz z upływem czasu organizm kobiety przystosowuje się do braku estrogenów. HTZ zastępuje jedną z funkcji jajników – czynność hormonalną, która w okresie klimakterium ulega stopniowemu wygaszaniu i niweluje tym samym „skoki” hormonalne.

W jakiej formie stosowana jest HTZ?

Obecnie pacjentki mogą wybrać taką formę HTZ, jaka najbardziej im odpowiada pod względem wygody stosowania. Mają do dyspozycji:

  • tabletki doustnie;
  • plastry i żele stosowane na skórę;
  • globulki dopochwowe;
  • aerozole donosowe;
  • iniekcje domięśniowe wykonywane co 4-6 tygodni;
  • implanty.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu