Ginekologia

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Ginekologia

Właśnie dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą. Początkową radość przyćmiła obawa o zdrowie i życie tej malutkiej istoty rozwijającej się w Twoim brzuchu. Pragnąć rozwiać swoje obawy idziesz do lekarza - wcześniej przygotuj się do rozmowy!

Zrobiłaś test ciążowy - wynik okazał się pozytywny. Początkowo pojawia się niedowierzanie, później przychodzi czas na radość. Niestety, zaczynasz także coraz częściej czuć niepokój i obawę czy aby wszystko w porządku z Twoim dzieckiem. Czy na pewno jest zdrowe i czy rozwija się prawidłowo? W celu rozwiania swoich wątpliwości porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym co Cię trapi. Zastanów się jak wyglądało Twoje życie zanim dowiedziałaś się o ciąży, jak się odżywiałaś i co robiłaś, czy byłaś w tym czasie zdrowa, a w związku z tym czy przyjmowałaś jakieś leki. Zwróć uwagę na to, co działo się i dzieje z Twoim ciałem i o wszystkim poinformuj swojego lekarza. Dla niego są to istotne informacje, które pomogą mu prawidłowo prowadzić ciąże, dbając o zdrowie Twoje i Twojego rozwijającego się dziecka.

Jeden kieliszek też szkodzi… - czyli wpływ alkoholu na płód

Bardzo często kobiety nie zdają sobie sprawy jak wiele rzeczy jest przez nie same bagatelizowane i pomijane. Zwróć, więc uwagę, czy spożywałaś w tym czasie alkohol (nawet niewielkie jego ilości), czy paliłaś papierosy, zażywałaś narkotyki. Wszystkie te fakty mają wpływ na Twoje dziecko zarówno przed jak i po urodzeniu. Płód przebywający w łonie matki nie jest chroniony w żaden sposób przed szkodliwym działaniem używek. Mogą one spowodować wady wrodzone albo wywołać uzależnienie płodu. Pamiętaj, że pity w czasie ciąży alkohol może doprowadzać do: przedwczesnego porodu, poronienia, płodowego zespołu alkoholowego (tzw. FAS=Fetal Alcohol Syndrome). FAS charakteryzuje się zmianami w obrębie twarzoczaszki np. małą żuchwą, opadającymi powiekami, zniekształceniami płatków usznych, rozszczepem podniebienia, oraz krótkim zadartym nosem, który sprawia wrażenie spłaszczonego. Pojawiają się wady serca i uszkodzenia mózgu, manifestujące się drżeniami, nadruchliwością, nadmiernym pobudzeniem psychoruchowym, oraz nadwrażliwością na bodźce. Charakterystyczna jest niska waga urodzeniowa dziecka, opóźnienia wzrastania, problemy z widzeniem i słyszeniem, a u noworodków obserwuje się objawy abstynencji alkoholowej. W późniejszym okresie takie dzieci mają problemy w nauce, występują u nich zaburzenia pamięci i uwagi, nie radzą sobie ze stresującymi sytuacjami i mają problemy z kontrolowaniem własnych impulsów. Dlatego nie wstydź się powiedzieć lekarzowi, że zdarzało Ci się sięgnąć po alkohol podczas ciąży.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.7 (3 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu