Ginekologia

fot. sxc.hu


autor:  Lek. Joanna Czubak
kategoria:  Ginekologia


Papierosy czy narkotyki – nie ma mniejszego zła!

To samo dotyczy palenia papierosów. Oprócz problemów z przebiegiem ciąży, palenie może powodować tzw. zespół ponikotynowy u Twojego dziecka, którego konsekwencją są objawy odstawienia tytoniu charakteryzujące się płaczliwością, niepokojem, zaburzeniami snu. Dzieci takie maja: mniejszą wagę urodzeniową, problemy z prawidłowym funkcjonowaniem przewodu pokarmowego oraz częściej zapadają na choroby płuc. Ponadto do końca życia będą miały zwiększoną tolerancje na nikotynę. Jeśli zdarzyło Ci się zażywać narkotyki koniecznie poinformuj o tym lekarza. Narkotyki mogą powodować odklejania się łożyska od ścian macicy, przedwczesny poród oraz mogą być przyczyną martwych urodzeń płodu. Powodują również silne uzależnienie noworodka od narkotyków, które objawia się natychmiast po urodzeniu lub kilka dni po nim. Charakteryzuje się: nadpobudliwością, ciągłym, przeraźliwym płaczem, zwiększonym napięciem mięśniowym, poceniem się, drżeniem, zaburzeniami w oddychaniu, zakłóconym snem, nieprawidłowym ssaniem i połykaniem, kichaniem oraz występowaniem wymiotów, biegunek i konwulsji. Zespół abstynencyjny u noworodka może trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Dziecko narażone na powyższe czynniki mają częściej problemy w nauce.

Gdy mama choruje...

Ważną kwestią są występujące u Ciebie zakażenia, zarówno ogólnoustrojowe jak i lokalne np. stany zapalne pochwy. Jeśli podczas ciąży zauważysz u siebie świąd, pieczenie narządów płciowych lub upławy bezwzględnie zgłoś to lekarzowi. Podczas porodu siłami natury może dojść do zakażenia płodu, które nieleczone, spowoduje poważne powikłania. Jeśli lekarz wie, że mogło dojść do takiej sytuacji, od pierwszych minut życia Twojego dziecka wprowadzi odpowiednie leczenie, które uchroni go przed wystąpieniem chorób takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc lub posocznicy. Poinformuj lekarza o chorobach zakaźnych przebytych przez Ciebie w dzieciństwie oraz szczepieniach, które przeszłaś. Ma to szczególne znaczenie w przypadku różyczki oraz ospy wietrznej. Jeśli nie chorowałaś w dzieciństwie na te choroby oraz nie byłaś na nie szczepiona zwróć uwagę czy podczas ciąży nie miałaś kontaktu z osobą zarażoną - może to być bardzo niebezpieczne dla dziecka. Oba powyższe wirusy powodują liczne wady u płodu, takie jak zaburzenia wzroku i słuchu, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, wady w obrębie zębów, wady serca i nerek, niedorozwój kończyn i tułowia, oraz uszkodzenia mózgu.
Nie zapomnij wspomnieć o swoich chorobach przewlekłych, a co za tym idzie o lekach, które na stałe przyjmujesz. Wiele z nich w niekorzystny sposób wpływa na rozwój płodu, powodując wiele wad wrodzonych. Jeszcze inne go uzależniają, powodując problemy tuż po urodzeniu.

Jeśli lekarz posiada te wszystkie informacje ta temat stanu Twojego zdrowia oraz stylu życia, może w optymalny sposób poprowadzić Twoją ciążą. Wie czego może spodziewać się u dziecka zaraz po porodzie, a co za tym idzie szybko wprowadzić leczenie, które uchroni zarówno Ciebie jak i dziecko przed ewentualnymi problemami zdrowotnymi. Nie bój się rozmawiać z lekarzem o swoich obawach i zmartwieniach. Jeśli zauważysz jakąkolwiek zmianę w swoim organizmie, która Cię niepokoi nie wahaj się zapytać – zdrowie Twoje i Twojego malucha jest najważniejsze.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.7 (3 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu