Ginekologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Badania, Ginekologia

Pacjentki zazwyczaj zaznajomione są z procedurą badania ginekologicznego oraz badania cytologicznego, warto również zapoznać się z takimi procedurami jak kolposkopia, konizacja oraz łyżeczkowanie jamy macicy, ponieważ istnieje spore prawdopodobieństwo zetknięcia się z nimi na pewnych etapach leczenia bądź diagnostyki różnych schorzeń.

Zabiegi powyższe często są wykonywane przed ginekologów w prywatnych gabinetach lekarskich oraz w szpitalnych oddziałach ginekologicznych.

Kolposkopia

Kolposkopia jest metodą przyrządową najczęściej używaną do oceny sromu, pochwy oraz części pochwowej szyjki macicy. Badanie nie jest bolesne, ani szkodliwe. Kolposkop jest rodzajem mikroskopu, który powiększa oglądany fragment o kilka do kilkadziesiąt razy, wyposażony w filtry do różnego rodzaju świateł. Nowocześniejsze kolposkopy wyposażone są w kamerę i umożliwiają ocenę wyglądu oglądanych fragmentów na monitorze oraz archiwizacje uwidocznionych zmian na zdjęciach (wideokolposkopy). Badanie to ma na celu dokładną ocenę architektoniki nabłonka, ale również leżących pod nabłonkiem naczyń krwionośnych. Umożliwia również dokładną ocenę zmian w obrębie nabłonka, celowane pobranie wycinków, pobranie materiału do badań bakteriologicznych i cytologicznych. Oglądanie nabłonka i naczyń przy stosowaniu różnych filtrów świetlnych oraz zastosowanie prób ze związkami takimi jak oktapresyna, wazopresyna, kwas octowy, kwas mlekowy, płyn Lugola możliwa jest identyfikacja zmian jako fizjologicznych lub patologicznych (nienowotworowych, nowotworowych).

Zadaniem tego badania jest wykrywanie śródnabłonkowej neoplazji sromu, pochwy i szyjki macicy oraz wczesnych postaci raka. Możliwa jest również ocena różnych stanów infekcyjnych.

Zazwyczaj w opisie stosuje się pięciostopniową skalę, która przedstawia się następująco:
I – prawidłowy obraz;
II – nieprawidłowy obraz;
III – obraz sugerujący raka inwazyjnego;
IV – niemożliwa pełna ocena kolposkopowa;
V – inne zmiany (brodawczaki, kłykciny, nadżerki, polipy, naciek zapalny, atrofia[zanik], rogowacenie)

Oczywiście jest to tylko schematyczny podział ponieważ każde badanie i ewentualne zmiany zostają dokładnie opisane.

Kiedy się przeprowadza kolposkopię?

Wskazaniem do wykonania kolposkopii jest nieprawidłowy wynik badania cytologicznego. W ostatnim czasie jednak odstępuje się od tego poglądu. W zasadzie badanie to, powinno być wykonywane u każdej pacjentki przynajmniej raz w roku w trakcie wizyty ginekologicznej. Nie ma przeciwwskazań do wykonania badania. Nie powinno się wykonywać kolposkopia w czasie leczenia preparatami dopochwowymi oraz w czasie miesiączki.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu