Ginekologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Ginekologia, Ciąża i poród

Stosowanie kwasu foliowego w ciąży jest w dzisiejszych czasach postępowaniem standardowym. Jednak czy każda kobieta w ciąży wie, dlaczego często jest zalecany i tak naprawdę po co?

Dlaczego akurat kwas foliowy?

Z jednej strony łatwo, z drugiej trudno, odpowiedzieć na to pytanie. Po pierwsze, kwas foliowy odgrywa ogromną rolę w syntezie poszczególnych części łańcucha DNA i w procesie powstawania komórki. Skoro płód powstaje z kilku milionów drobnych komórek, to w przypadku braku kwasu foliowego, ich budowa i funkcjonowanie będą nieprawidłowe. Po drugie, niedobór kwasu foliowego w ciąży jest bardzo częstym zjawiskiem. Właściwie każda kobieta niedożywiona lub nie przyjmująca suplementów, posiada braki ilościowe kwasu foliowego w organizmie. Wynika to z faktu, że jego zawartość w codziennym pożywieniu jest niewystarczająca, poza tym nie każdy uwielbia zielone liście sałaty, w których tego związku jest najwięcej. Poza tym, obniżanie poziomu kwasu foliowego w ustroju występuje podczas przyjmowania leków przeciwpadaczkowych, przeciwnowotworowych, bądź przeciwgruźliczych. Znaczne niedobry występują też w chorobie alkoholowej i w chorobach przewlekłych jelit, zaburzających wchłanianie tego związku z przewodu pokarmowego.

Objawy niedoboru kwasu foliowego

Jak widać wiele czynników wpływa na niedobór kwasu foliowego, który objawia się przede wszystkim niedokrwistością oraz zmianami w zakresie przewodu pokarmowego. Charakterystyczne są owrzodzenia w kącikach ust, tzw. zajady, bladość skóry o odcieniu żółtym z pojawiającymi się białymi plamami. Często występują wzdęcia i biegunki oraz wiele innych objawów. W rozpatrywanym przez nas temacie najważniejsze jest jednak to, co może wywołać niedobór kwasu foliowego u rozwijającego się płodu. Przede wszystkim jest on przyczyną pojawienia się wad wrodzonych, dotyczących szczególnie układu nerwowego. Udowodnione zostało, że niedobór kwasu foliowego ma ścisły związek z wadami cewy nerwowej oraz większą częstością występowania przepuklin mózgowo-rdzeniowych i bezmózgowia. Zwiększa również ryzyko poronień.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu