Ginekologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Ginekologia, Pediatria


Laktoza w mleku jest jednocześnie idealną pożywką dla rozwijającej się flory bakteryjnej przewodu pokarmowego dziecka. Matka karmiąc piersią swojego malucha, dostarcza mu niezbędne do rozwoju układu odpornościowego immunoglobuliny, a także gotowe już czynniki przeciwbakteryjne, które chronią noworodka przed infekcją gronkowcową i bakteriami E. coli. Karmienie piersią wpływa także na wytwarzanie więzi pomiędzy matką a jej dzieckiem, co ma ogromny wpływ na rozwój psychomotoryczny i emocjonalny u obojga.

Przeciwwskazania do karmienia piersią

Głównie będą to schorzenia występujące u matki takie jak: zakażenie wirusem HIV, rak piersi, ostre zakażenie WZW typu A i C, czynna gruźlica płuc, ostra niewydolność nerek, ostra niewydolność krążenia, zapalenie gruczołów piersiowych, choroba psychiczna – psychoza.

Również niektóre leki przyjmowane przez matkę nie pozwalają na karmienie piersią. Wśród tych leków wyróżnia się: sulfonamidy, metronidazol, tetracykliny, barbiturany, salicylany, leki przeciwnowotworowe oraz wiele innych. Dlatego w czasie karmienia piersią, zawsze należy zapoznać się z ulotką leku oraz skonsultować się z lekarzem, czy przyjmowanie danego preparatu nie zagraża dziecku.

Przeciwwskazaniem ze strony dziecka do karmienia go piersią, mogą być: rozszczep podniebienia, brak odruchu ssania, choroby metaboliczne (np.: galaktozemia, choroba syropu klonowego).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu