Ginekologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Ginekologia, Pediatria


Zaburzenia laktacji

Zdarza się, że w 3 lub 4 dobie po porodzie może dojść do tzw. „nawału pokarmu”. Jest to gwałtowne nagromadzenie się pokarmu w piersiach, odczuwane przez kobiety jako obrzmienie, ocieplenie i bolesność piersi, a nawet przejściowy wzrost temperatury ciała. Związane jest to z niedostatecznym udrożnieniem przewodów wyprowadzających, ze zwiększoną produkcją mleka, co prowadzi do jego nadmiernej akumulacji w gruczole piersiowym. Aby temu zaradzić czasem wystarcza umiejętny masaż piersi, ręczne odciągnięcie pokarmu, zastosowanie ciepłych i zimnych okładów na piersi. Jeśli to nie pomaga stosuje się środki przeciwbólowe (UWAGA! ZAWSZE PO KONSULTACJI Z LEKARZEM!), donosowe podanie oksytocyny, a nawet hamowanie farmakologiczne laktacji preparatem o nazwie bromokryptyna.

Jeśli brodawka jest wciągnięta, zraniona lub krwawiąca także może prowadzić do zaburzeń w wydzielaniu mleka na drodze mechanicznej przeszkody. Niekiedy wystarczy przerwać okresowo karmienie w celu zagojenia brodawki. Jeśli to nie pomaga, zaleca się stosowanie maści z witaminą A, D, lanoliny, ciepłych i suchych okładów, nagrzewania lampą, kapturków ochronnych na brodawkę.

Groźnym powikłaniem w okresie laktacji może być zapalenie gruczołów sutkowych, wywoływane patogenami występującymi w jamie ustnej noworodka, niejednokrotnie u personelu medycznego, czy na bieliźnie. Jego wystąpieniu sprzyjają wspomniane pęknięcia i owrzodzenia brodawek sutkowych podczas karmienia. Leczenie polega na antybiotykoterapii, odciąganiu pokarmu z chorej piersi (przy normalnym karmieniu piersią zdrową). Jak najwcześniej rozpoczęte leczenie ma ogromne znaczenie, gdyż w przeciwnym razie może dojść do rozwoju groźniejszego w skutkach powikłania, jakim jest ropień gruczołu piersiowego.

A oto kilka wskazówek dotyczących zasad prawidłowego karmienia piersią:

  • karmienie należy rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej w 2 pierwszych godzinach po porodzie;
  • dziecko powinno się przystawiać do piersi jak najczęściej, karmić „na żądanie” (dziecko manifestuje chęć jedzenia budząc, się, płacząc, szukając piersi);
  • ważna jest wygodna pozycja w czasie karmienia, tak aby nie stresować siebie i niemowlęcia; może być siedząca, półleżąca, ale zawsze taka aby czuć się pewnie; to główka dziecka powinna być przystawiona do piersi, a nie na odwrót;
  • aby zakończyć lub przerwać karmienia można ucisnąć delikatnie pierś w okolicy kącika ust dziecka, w ten sposób uwalniana jest brodawka z ust noworodka.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu