Ginekologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Badania, Ginekologia


Jakie zabiegi w ginekologii można wykonać za pomocą laparoskopii?

  • zwiadowcza laparoskopia (oglądnięcie struktur położonych w jamie brzusznej, pobranie ewentualnych wycinków do badania histopatologicznego);
  • diagnostyka i leczenie endometriozy;
  • diagnostyka i leczenie niepłodności (np. poprzez usunięcie zrostów, powodujących  niedrożność jajowodów);
  • wyłuszczania torbieli jajników;
  • usunięcie mięśniaków macicy;
  • tzw. second look po leczeniu choroby nowotworowej (pozwala ocenić efekty leczenia).

Wymienione powyżej zabiegi można wykonać  również techniką klasyczną, lecz w sytuacji, kiedy istnieje możliwość wykonania laparoskopii, wybiera się ją jako metodę mniej inwazyjną.

Zalety i wady laparoskopii

Jedną z najważniejszych zalet laparoskopii jest jej mniejsza inwazyjność w porównaniu do techniki klasycznej, która wiąże się z rozległym rozcinaniem powłok brzucha (uszkodzeniem kolejnych tkanek, nerwów i naczyń, a więc i z większymi dolegliwościami bólowymi po klasycznym zabiegu. Znacznie lepszy efekt kosmetyczny (niewielkie blizny), a także skrócenie czasu rekonwalescencji w przypadku laparoskopii, są z pewnością dużą zaletą tego zabiegu. We wczesnym okresie pozabiegowym po laparoskopii istnieje możliwość poruszania się i wykonywania ruchów.

W przypadku znacznej otyłości, licznych wcześniejszych laparotomiach, obecności zrostów po poprzednich zabiegach operacyjnych, lepszą metodą jest technika klasyczna. Jest to związane z trudnościami w poruszaniu się laparoskopem (lub nawet brakiem takiej możliwości) w tych zmienionych tkankach, większym ryzykiem uszkodzenia narządów sąsiednich i dłuższym czasem trwania zabiegu. Także przy obecności dużej ilości krwi metodą z wyboru będzie laparotomia, dzięki której operator ma większe pole operacyjne, może szybciej i łatwiej zlokalizować i zatamować krwotok w porównaniu do laparoskopii.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu