Ginekologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Ginekologia, Ciąża i poród

Łożysko (placenta) ma podstawowe znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży. Jakie są jego główne funkcje, jaka rola w trakcje porodu oraz zagrożenia związane z nieprawidłowym położeniem łożyska – tzw. łożyskiem przodującym?

Łożysko jest narządem zbudowanym częściowo z tkanek płodu, częściowo z tkanek matki. W pełni wykształcone jest około 12 tygodnia trwania ciąży. Z jednej strony przytwierdzone do ścian jamy macicy, z drugiej łączy się z płodem przy pomocy pępowiny, służąc niejako do „komunikacji” między matką a dzieckiem. W łożysku nie dochodzi do bezpośredniego mieszania się krwi płodowej i matczynej, są one jednak w bardzo bliskim kontakcie umożliwiającym przetransportowanie do krwi dziecka substancji odżywczych niezbędnych (do jego prawidłowego rozwoju) oraz usunięcie z niej produktów przemiany materii. Dlaczego nie dochodzi do bezpośredniego mieszania się krwi? Otóż łożysko, poza funkcją „przekazywania” substancji w obie strony, spełnia również funkcję filtra. Nie przepuszcza ono z krwi matki wielu substancji, które mogłyby wpływać szkodliwie na rozwijające się dziecko. Oprócz tych ogólnie przedstawionych funkcji łożyska, spełnia ono również istotną funkcję w postaci produkcji hormonalnej, m.in.:

  • gonadotropiny kosmówkowej (HCG);
  • laktogenu łożyskowego (HPL);
  • progesteronu i estrogenów;
  • kortykotropiny łożyskowej (HCC);
  • tyreotropiny łożyskowej (HCT).

Łożysko z czasem trwania ciąży stopniowo dojrzewa, a następnie podlega „starzeniu się”, co upośledza jego funkcje; w tym ulega osłabieniu jego funkcja barierowa (wspomniana wcześniej funkcja filtra).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu