Ginekologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Ginekologia

Z definicji menopauza to „ostatnie krwawienie miesiączkowe, po którym przez 12 miesięcy miesiączka nie występuje, przy czym nie stwierdza się żadnych patologicznych przyczyn tego stanu” (Ginekologia i położnictwo. G.Bręborowicz).

Wiele razy słyszymy od kobiet, że mają menopauzę, a mówią o tym, jakby to był stan trwający kilka tygodni, miesięcy; więc czym tak właściwie jest ta menopauza, skoro definicja mówi coś innego?

Zespół klimakteryczny (klimakterium)

Najprościej byłoby napisać, że "to wszystko co się dzieje" z kobietą, kiedy zaczyna przekwitać, jest zespołem klimakterycznym. Tylko co to właściwie oznacza? Zgodnie z książkową definicją klimakterium jest zespołem objawów, ujawniających się gdy organizm kobiety znajduje się w okresie przekwitania. Manifestuje się on:

  • Uderzeniami gorąca – pacjentki opisują to, jako nagłe pojawienie się uczucia gorąca w klatce piersiowej; występujące zazwyczaj w nocy, mogące nawet uniemożliwić sen. Może ono obejmować skórę szyi, twarzy, łącznie ze zmianą jej kolorytu w tych miejscach na czerwony.
  • Zlewnymi potami.
  • Zawrotami głowy.
  • Podwyższeniem temperatury ciała.
  • Poszerzeniem naczyń obwodowych (w obrębie skóry dłoni, stóp, twarzy, dekoltu).
  • Kołataniami serca.

Takie objawy mogą się pojawić już na 6-12 miesięcy przed menopauzą, a kobieta przestaje je odczuwać z reguły dopiero po 2-3 latach po ostatniej miesiączce.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu