Ginekologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Ginekologia


Czy każda kobieta przechodzi przez menopauzę?

Niestety tak. Klimakterium jest takim okresem w życiu każdej kobiety, w którym przechodzi ona z fazy zdolnej do rozrodu, do fazy starości. Wszystkie te zmiany są związane ze zmniejszającą się produkcją estrogenów przez jajniki. Średni wiek wystąpienia menopauzy w Polsce wynosi 50 lat, jednak jest to zmienne u każdej z kobiet i zależy od wielu czynników, m.in.: palenia papierosów, liczby porodów, uwarunkowań genetycznych, statusu socjoekonomicznego. Generalnie, nie ma reguły. Wejście w fazę przekwitania też nie dzieje się z dnia na dzień. Jest to szereg zmian procesów, szczególnie na tle hormonalnym, które w organizmie kobiety przestawiają funkcjonowanie wielu narządów na inny poziom, przez co i sama kobieta zaczyna inaczej odczuwać swoje ciało.

Co się zmienia?

Najbardziej widoczną zmianą dla samej kobiety jest wspomniana wcześniej wygasająca funkcja jajników. Przestają one produkować estrogeny, które wraz z innymi hormonami w organizmie, sterują procesami zachodzącymi w macicy i odpowiadają m.in. za pojawienie się miesiączki. Natomiast jej brak przez długi czas, jest symbolicznym znakiem dla każdej z Pań "że coś się skończyło". W wyniku ustania miesiączek pojawiają się zakłócenia sfery psychicznej. Panie stają się drażliwe, ich chwiejność emocjonalna jest coraz bardziej zauważalna przez nie same i ich otoczenie. Miewają zaburzenia koncentracji i depresje. Jednak należy zaznaczyć, że u każdej z kobiet jest to inaczej nasilone.

Oprócz ustania miesiączkowania, w układzie moczowo-płciowym zachodzą też inne, liczne przemiany, modyfikujące styl życia wielu kobiet. Zmianie ulega śluzówka pochwy – staje się ona cieńsza, słabiej nawilżona, mniej elastyczna, przez co łatwiej ulega urazom. Może to skutkować występowaniem bolesnych stosunków seksualnych. Macica ulega zmniejszeniu, jajniki włóknieją, a jajowody przestają być drożne. Na wskutek obniżenia funkcjonalności cewki moczowej – u wielu kobiet pojawiają się problemy z utrzymaniem moczu: częstomocz, bolesne oddawanie moczu, a także częstsze infekcje bakteryjne pęcherza moczowego. Zalecana jest wtedy dokładniejsza higiena intymna, a czasem i zakup specjalnych podpasek, które pozwolą uniknąć przykrych skutków nieotrzymania moczu.

Na wskutek zmian hormonalnych, zachodzą przemiany w skórze. Staje się ona mniej elastyczna i słabiej napięta. Zmniejsza się jej grubość oraz z powodu różnie przekształcających się w niej komórek, odpowiedzialnych za koloryt, na skórze mogą się pojawiać albo przebarwienia albo białawe plamki. Zdecydowanie zmniejsza się też aktywność gruczołów łojowych i potowych. Informacja praktyczna – drogie Panie, od momentu klimakterium zmieniamy kosmetyki na takie, które poprawiają elastyczność skóry i nie hamują wydzielania sebum i potu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu