Ginekologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Ginekologia

Współczesne metody antykoncepcji są bardzo szeroko rozpowszechnione, warto więc zapoznać się z nimi, ze szczególnym uwzględnieniem ich skuteczności.

Skuteczność metod antykoncepcyjnych określa tzw. indeksem Pearla. Jest on definiowany jako ilość ciąż, które wystąpiły wśród 100 kobiet, stosujących określoną metodę przez jeden rok. Dla przykładu, jeśli indeks Pearla wynosi 3, oznacza to, że 3 kobiety na 100 stosujące daną metodę przez rok, zaszły w ciążę.

Poniżej omówimy poszczególne sposoby zapobiegania ciąży. Jeden z podziałów klasyfikuje metody w oparciu o mechanizm działania; zgodnie z nim będziemy wyróżniać:

Metody oparte na obserwacji naturalnych objawów występujących u kobiet w przebiegu cyklu miesiączkowego, są to tzw. „metody naturalne”. Ich skuteczność jest dyskusyjna, lecz na pewno większa wśród kobiet regularnie miesiączkujących, prowadzących regularny tryb życia, bez częstych infekcji ogólnych. Wyróżnia się tutaj:

  • Metodę kalendarzową - określa się najdłuższy i najkrótszy czas trwania cyklu w ciągu ostatnich 6 miesięcy; początek okresu płodnego wyznacza się odejmując 18 dni od najkrótszego z cykli, a koniec okresu płodnego – odejmując 11 dni od najdłuższego z cykli. Przy założeniu długości trwania cykli 26-32 dni, okres płodny przypada od 8 do 21 dnia każdego cyklu (trwa więc 14 dni); indeks Pearla dla tej metody wynosi 14-50/100.
  • Metodę termiczną - polega na pomiarze temperatury ciała w czasie cyklu, wzrost temperatury o ok. 0,2-0.6°C związany jest z owulacją i trwa do pojawienia się miesiączki; dni niepłodne będą trwać od 4. dnia od pojawienia się wzrostu temperatury, aż do miesiączki (a więc w II fazie cyklu); indeks Pearla 0,8-1,4/100.
  • Metodę śluzową – obserwacja śluzu szyjkowego – podczas dni płodnych jest obfity, rozciągliwy, przezroczysty, śliski; natomiast w dni niepłodne staje się gęsty lepki i kleisty; okres niepłodny trwa zatem od 4. dnia po ostatnim dniu wystąpienia śluzu płodnego do momentu pojawienia się śluzu płodnego; indeks Pearla wynosi 1-23/100.
  • Metoda objawowo-termiczna to połączenie metody w/w metod: termicznej i śluzowej; okres płodny trwa od pojawienia się śluzu płodnego i kończy 3 dni po wzroście temperatury; indeks Pearla 3-35/100.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu