Ginekologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Ginekologia

Zarówno z miesiączką jak i cyklem miesięcznym związanych jest wiele mitów i nieprawidłowych informacji. Miesiączka i cykl miesięczny nie są synonimami i nie powinno używać tych nazw wymiennie. Miesiączka jest bowiem częścią całego cyklu miesięcznego, zachodzącego u kobiety w jej okresie rozrodczym.

Czym jest miesiączka?

Miesiączka to potoczna nazwa menstruacji, czyli fizjologicznego procesu zachodzącego u kobiet w okresie rozrodczym, polegającego na comiesięcznym krwawieniu z dróg rodnych. Trwa zazwyczaj 4 do7 dni i spowodowana jest złuszczaniem się endometrium (fragmentów błony śluzowej jamy macicy) na skutek zmian poziomów hormonów płciowych, które wynikają z braku zapłodnienia komórki jajowej. Miesiączkę uważa się za początek każdego kolejnego cyklu miesięcznego, przygotowuje bowiem macicę do potencjalnej implantacji zarodka.

Comiesięczna wydzielina z dróg rodnych w ilości do 80 ml, składa się z krwi i fragmentów złuszczonej błony śluzowej macicy i fizjologicznie nie powinna ulegać skrzepnięciu. Menstruacji często towarzyszy ból w podbrzuszu, wywołany skurczami mięśnia macicy, czasem promieniujący do okolicy krzyżowej lub krocza. Związanym z okresem jest również zespół napięcia przedmiesiączkowego, opisany w osobnym artykule.

Cykl miesięczny, a miesiączka

Cykl menstruacyjny składa się z 4 faz: menstruacji, fazy folikularnej, owulacji i fazy lutealnej. Jego długość liczy się od pierwszego dnia krwawienia menstruacyjnego do ostatniego dnia przed kolejną miesiączką i jest ona indywidualna dla danej kobiet (uśredniona długość dla potrzeb statystycznych wynosi 28 dni). Cykl miesiączkowy przygotowuje organizm kobiety (poprzez dojrzewanie i uwolnienie komórki jajowej oraz zmiany błony śluzowej jamy macicy) do potencjalnego zapłodnienia jej komórki jajowej i ciąży. Zachodzące w tym czasie zmiany hormonalne wpływają również na stan psychiczny kobiety, mogąc być przyczyną wahań nastroju.

Pierwsza menstruacja (menarche) pojawia się u dziewczynek w okresie pokwitania, zwykle w 12-13 roku życia i początkowe cykle mogą być bardzo nieregularnie. Ostatnia miesiączka nazywana menopauzą, pojawia się zazwyczaj około 45 roku życia. U zdrowej kobiety menstruacje powtarzają się regularnie (nie powinny występować rzadziej niż 31 dni i częściej niż co 24 dni).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu