Ginekologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Ginekologia

Mięśniaki macicy należą do grupy niezłośliwych nowotworów. Są to łagodne guzy, które umiejscawiają się najczęściej (w 90%) w trzonie macicy. Zwykle występują po kilka na raz, mogąc mieć jednocześnie różne wielkości.

Kto na nie choruje?

Mięśniaki pojawiają się u kobiet w różnym wieku. Zarówno panie w wieku rozrodczym, jak i te które już nie miesiączkują, mogą usłyszeć od swojego lekarza ginekologa, że mają mięśniaki w macicy. W szczególnej grupie ryzyka są kobiety, które:

  • nigdy nie rodziły;
  • w swoim wywiadzie położniczym zgłaszają niepowodzenia (czyli np.: nie mogą zajść w ciążę lub poroniły).

Co powinno zwrócić naszą uwagę?

Objawy mięśniaków są niecharakterystyczne:

  • przedłużające się lub obfite miesiączki;
  • odczuwanie bólu brzucha (częsty objaw);
  • zdarzające się krwawienia międzymiesiączkowe.

Zdarza się, że macica mięśniakowata osiąga duże rozmiary, może wówczas uciskać na pęcherz lub na odbytnicę. Skutkuje to objawem parcia na pęcherz i potrzebą częstego oddawania moczu lub parciem na stolec. Dolegliwości tego typu są dużo bardzo uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jednak zaznaczmy, że nie każda macica z mięśniakami jest tak duża, że wywołuje powyższe objawy.

Jak wykryć, że mam mięśniaka?

Każda pacjentka, już od momentu rozpoczęcia współżycia, powinna być w regularnej kontroli u lekarza ginekologa. Jest to na tyle wiarygodne posuniecie, że pozwoli wcześnie wykryć ewentualne zmiany rozwijające się w narządzie rodnym. W przypadku mięśniaków podstawą diagnostyczną jest badanie ultrasonograficzne głowicą przezpochwową. Można w nim ocenić ilość mięśniaków, ich wielkość i rozmieszczenie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu