Ginekologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Ginekologia, Pediatria

Wydzielanie mleka przez gruczoły piersiowe u kobiet prawidłowo występuje w czasie ciąży i karmienia piersią. Produkcja mleka pobudzana jest przez prolaktynę (hormon produkowany jest przez przysadkę mózgową), która stymuluje odpowiednie receptory w gruczołach piersiowych i wywołuje laktację.

Mlekotok u kobiet niebędących w ciąży, ani w okresie karmienia związany będzie więc z nadmiernym wydzielaniem prolaktyny (tzw. hiperprolaktynemią).

Kobiety poza obecnością wydzieliny, mogą także zgłaszać: ból brodawek sutkowych lub całych piersi, ich obrzmienie, a także wiele innych objawów, które wiążą się z nieprawidłowym stężeniem prolaktyny w organizmie, jak np.: nieregularne, skąpe lub obfite miesiączki (a także ich brak), bóle głowy, zespół napięcia przedmiesiączkowego, brak jajeczkowania, a przez to niepłodność, hirsutyzm (nadmierne owłosienie u kobiet ze skłonnością do występowania ich w męskich lokalizacjach).

W jakich fizjologicznych stanach stężenie prolaktyny jest podniesione?

  • ciąża;
  • karmienie piersią;
  • stres;
  • sen;
  • stymulacja brodawek sutkowych (np.: w trakcie stosunku);
  • stosunek płciowy.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu