Ginekologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Ginekologia, Pediatria


Warto zwrócić uwagę, że również leki mogą zaburzać wydzielanie prolaktyny, prowadząc do  wyzwolenia mlekotoku. Mogą nimi być: leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, przeciwwymiotne, obniżające ciśnienie krwi, przeciwhistaminowe. Także w przypadku odstawienia doustnych środków antykoncepcyjnych w 30% pojawia się hiperprolaktynemia z mlekotokiem i wtórnym brakiem miesiączki.

Leczenie objawów hiperprolaktynemii

Leczenie objawów związanych ze zwiększonym poziomem prolaktyny jest oparte głównie na terapii bromokryptyną. Pobudza ona receptory dopaminergiczne, prowadząc do wzrostu dopaminy, która z kolei hamuje wydzielanie prolaktyny. W przypadku rozpoznania gruczolaka przysadki, gdy leki nie hamują objawów, podejmuje się leczenie operacyjne polegające na wycięciu guza.

Warto wspomnieć, że mlekotok może pojawić się również u mężczyzn, będzie on wówczas zawsze objawem patologicznym.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu