Ginekologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Ginekologia


Jakie są objawy niedotlenienia noworodka i o czym one świadczą?

Najczęstszymi objawami są patologie, wynikające z zaburzonej funkcji ośrodkowego układu nerwowego, takie jak np. śpiączka, drgawki, zaburzenia świadomości, zmiany napięcia mięśniowego. Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego najczęściej przebiega pod postacią obrzęku mózgu, ale może również dojść do: zawału mózgu, krwotoków śródczaszkowych i in. Z innych narządów, często zaburzone są funkcje:

  • serca – niedotlenienie mięśnia sercowego i upośledzenie jego kurczliwości, objawiające się m.in. spadkiem ciśnienia tętniczego, ochłodzeniem skóry, zmniejszonym wydalaniem moczu;
  • układu pokarmowego – może dojść do owrzodzeń, perforacji (pęknięcia ściany), martwicy jelit;
  • nerek – w przebiegu niedotlenienia może dojść do martwicy tkanki nerkowej, co objawia się małym lub brakiem wydalania moczu, wzrostem poziomów kreatyniny, mocznika, potasu;
  • wątroby – dochodzi do uszkodzenia hepatocytów (komórek wątrobowych), powiększenia wątroby, skaz krwotocznych (zaburzeń krzepnięcia krwi), wzrostu poziomu enzymów wątrobowych.

Leczenie noworodka z zamartwicą

Leczenie jest głównie objawowe. W początkowym okresie bardzo ważna jest pełna kontrola stanu dziecka (ciśnienie, temperatura, tętno, glikemia, elektrolity itd.). Konieczne może być zastosowanie wspomaganego oddechu i wlewu dożylnego amin katecholowych (adrenalina, dopamina) w celu wspomożenia odpowiedniej wymiany oddechowej oraz prawidłowego ukrwienia organizmu. Kolejnymi elementami leczenia jest wyrównywanie istniejących zaburzeń, takich jak zaburzenia gospodarki wodno elektrolitowej, hipoglikemia (niski poziom glukozy), obrzęk mózgu, drgawki. Z biegiem czasu, po ustabilizowaniu stanu dziecka, terapia ma na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania organizmu i monitorowanie dalszego rozwoju dziecka.

Rokowanie

Rokowanie co do przyszłości jest bardzo trudne, szczególnie w początkowym okresie. Skutki niedotlenienia mogą bowiem przybierać bardzo różne formy. Po pierwsze, może się szczęśliwie zdarzyć, że niedotlenienie łagodne nie pozostawi żadnych konsekwencji. Może jednak też dojść do opóźnienia w rozwoju psychoruchowym dziecka, padaczki, a u niektórych dzieci uszkodzenia mogą przybrać obraz mózgowego porażenia dziecięcego. Czasami może dochodzić do tzw. mikrouszkodzeń, które na początku nie będą się objawiały, ale z czasem, gdy dziecko zacznie się uczyć czynności, takich jak mówienie, chodzenie, pisanie itd., mogą się one ujawnić.

Dlatego właśnie, dziecko po przebytym niedotlenieniu, powinno być pod stałą kontrolą lekarską, aby odpowiednio wcześnie móc wychwycić te nieprawidłowości i odpowiednio je korygować.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu