Ginekologia


autor:  Lek. Łukasz Klasa
kategoria:  Urologia, Ginekologia

Nietrzymanie moczu (czyli inkontynencja) to niekontrolowany wyciek moczu z cewki moczowej, będący problemem zdrowotnym i higienicznym. W zależności od nasilenia może znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Diagnostyka nietrzymania moczu

Podstawą diagnostyki nietrzymania moczu jest dokładnie przeprowadzony wywiad lekarski. Zazwyczaj uwzględnia on informacje, dotyczące ogólnego stanu zdrowia oraz przebytych chorób i zabiegów operacyjnych. Ponadto bardzo istotny jest wywiad ginekologiczno-położniczy, a także dane na temat stylu życia, używek, diety i przyzwyczajeń pacjenta. Niekiedy osoba zgłaszająca się do lekarza, proszona jest o wypełnienie specjalnej ankiety, dotyczącej nietrzymania moczu oraz przedstawienie lub rozpoczęcie prowadzenia dzienniczka mikcji. Taki dzienniczek zawiera informacje odnośnie ilości mikcji w ciągu dnia i w ciągu nocy, ilości moczu wypływającego bezwiednie, częstotliwości niekontrolowanego wycieku moczu, a także wszelkie inne nieprawidłowe objawy towarzyszące oddawaniu moczu.

Kolejnym etapem w diagnostyce nietrzymania moczu jest dokładne badanie jamy brzusznej, badanie neurologiczne, a także badanie palcem przez odbyt (per rectum) oraz badanie ginekologiczne i urologiczne. Uzupełnieniem powyższych badań jest USG jamy brzusznej, które pozwala wykryć większość organicznych nieprawidłowości w obrębie dróg moczowych. Ponadto u każdej osoby z inkontynencją wykonywany jest posiew i badanie ogólne moczu w celu potwierdzenia lub wykluczenia infekcji dróg moczowych.

Specjalistyczną diagnostyką pozwalającą ocenić czynność pęcherza moczowego oraz zwieraczy, jest badanie urodynamiczne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu