Ginekologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Ginekologia

Nowotwory sromu to grupa chorób występujących stosunkowo rzadko. W przeciwieństwie do innych nowotworów ginekologicznych, jak rak jajnika, czy rak szyjki macicy, pojawiają się w gronie starszych kobiet (najczęściej dotyczą pań w wieku 60-70 lat).

Kto choruje?

Powyższe stwierdzenie wcale nie oznacza, że Panie w wieku 50 lat mogą w ogóle nie brać pod uwagę możliwości zachorowania na nowotwór sromu. Nic bardziej mylnego! W młodszym wieku istnieje przede wszystkim ryzyko zachorowania na tzw. stany przedrakowe, z których może rozwinąć się nowotwór (ale nie jest to jednoznaczne). Do takich stanów przedrakowych należą m.in.: erythoplasia Queyrata, choroba Pageta.

Objawy

Objawy, które mogą świadczyć o początku choroby, są zupełnie niecharakterystyczne:

  • świąd;
  • ból;
  • pieczenie.

Jeśli objawy te utrzymują się dłużej niż kilka dni, najrozsądniej byłoby zgłosić się do lekarza ginekologa, w celu przeprowadzenia potrzebnych badań i wdrożenia niezbędnego leczenia.

Rak sromu

Rak sromu, czyli możliwa konsekwencja stanów przedrakowych, jest zmianą najczęściej zlokalizowaną na wargach większych krocza. U 15% kobiet guz ten może zająć łechtaczkę i cewkę moczową. Objawy podobnie jak w przypadku pierwotnych zmian, mogą nie zwrócić początkowo kobiecej uwagi. Są to:

  • świąd;
  • ból;
  • uczucie dyskomfortu związane z wyczuwalnym podczas codziennej higieny guzkiem w okolicy krocza;
  • trudności w oddawaniu moczu.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu