Ginekologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Ginekologia

To straszne, ale na raka jajnika może zachorować kobieta w każdym wieku. Średni wiek zachorowań to ok. 50 rok życia. Czy można jakoś temu zapobiec?

Czynniki ryzyka

Nowotwór złośliwy jajnika jest niezwykle podstępną chorobą. Występuje on głównie u kobiet, które charakteryzują się poniższymi cechami: nigdy nie rodziły, przechodziły stymulację owulacji (pobudzanie jajnika do wyprodukowania komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia), bądź nakłucia jajnika (z powodu zespołu policystycznych jajników).

Zwiększone ryzyko zachorowania występuje w rodzinach, w których mama, siostra czy babcia miały rozpoznanego raka jajnika, lub raka piersi (w tych rodzinach może występować tzw. rodzinna mutacja receptora BRCA1 i BRCA2). Panie które przebyły nagminne zapalenie ślinianek przyusznych (czyli świnkę), powinny szczególnie się kontrolować pod kątem chorób jajnika - gdyż stwierdzono duży związek miedzy tymi schorzeniami. Istnieją przypuszczenia, że środki do higieny intymnej które zawierają w swoim składzie talk, również mogą predysponować do zachorowań.

Dobrą wiadomością jest natomiast to, że zarówno stosowanie antykoncepcji doustnej jak i przejście większej ilości ciąż (więcej niż jedna) - zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworu jajnika. Związane jest to ze zmniejszeniem ilości owulacji - co działa protekcyjne na jajnik.

Objawy

Pierwsze objawy raka jajnika, są mało charakterystyczne, a co gorsze pojawiają się późno, kiedy wielkość guza sięga 6-7cm. Należą do nich:

  • ból podbrzusza;
  • zwiększenie obwodu brzucha (może ono wynikać z powodu powiększenia samej zmiany albo pojawienia się wolnego płynu w jamie brzusznej);
  • dolegliwości wynikające z nacisku guza na sąsiednie struktury w jamie brzusznej: objawy mogą dotyczyć: układu moczowego - powodując zastój moczu, układu pokarmowego - powodując objawy niedrożności jelit, czasem może się pojawić krwawienie z pochwy.

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu