Rak trzonu macicy, a dokładnej jego błony śluzowej (endometrium), dotyczy przede wszystkim kobiet, które ukończyły 60 rok życia i są w okresie pomenopauzalnym. Jednak ryzykiem zachorowania są objęte panie już po 40 r.ż.
Czynniki ryzyka czyli skąd się „to” u mnie wzięło
Podstawowym czynnikiem ryzyka, predysponującym do zachorowania na tego typu chorobę, jest otyłość. Tkanka tłuszczowa, której jest czasem stanowczo za dużo, produkuje estron, związek, który działa podobnie do estrogenów i podobnie jak one powoduje nadmierny przerost błony śluzowej macicy, a w dalszej kolejności prowadzi do zezłośliwienia.
Głównymi sprawcami nieprawidłowego przerostu endometrium są zaburzenia hormonalne: nadmiar estrogenów i niedobór progesteronu. W organizmie kobiety takie problemy hormonalne mogą się zdarzyć, gdy przeszła ona menopauzę i stosuje hormonalną terapię zastępczą, składającą się głównie z estrogenów. Podobne zagrożenie występuje, kiedy u kobiety stwierdza się zmiany nowotworowe w jajnikach.
Szczególnie na swój stan zdrowia, przez pryzmat zmian w macicy, powinny zwrócić uwagę Panie, które chorują na:
Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu