Ginekologia


autor:  Lek. med. Krzysztof Bury
kategoria:  Ginekologia

Upławy chorobowe są bardzo częste i dotykają na którymś etapie życia większość kobiet. Dla wielu z nich jest to bardzo wstydliwy problem, z którym krępują się zgłosić do lekarza ginekologa, tymczasem nie powinien być on lekceważony, gdyż u części z kobiet może być oznaką poważnej choroby.

Słowo upławy jest rożnie interpretowane. Najczęściej upławami nazywamy wydzielinę z dróg rodnych niebędącą krwią. Jest to też jeden z najczęstszych objawów, towarzyszących wielu schorzeniom ginekologicznym.

Wydzielina z narządu rodnego kobiety zmienia swój charakter i jest to zjawisko fizjologiczne. Jej charakter jest uzależniony od wielu czynników, w tym od kontroli hormonalnej, stąd też zmianom podlega jej ilość, konsystencja i wygląd podczas całego cyklu miesiączkowego. Pewne różnice wydzieliny związane są również z wiekiem kobiety (inny u dziewczynki a inny u kobiety podczas menopauzy). W pierwszych dniach cyklu (faza folikularna) wydzieliny z pochwy jest niewiele, czasem nawet brak. W okresie przedowulacyjnym jej ilość znacznie się zwiększa (zwykle ma charakter przezroczystego ciągnącego się śluzu). W następnej – fazie lutealnej – wydzielina z dróg rodnych staje się gęstsza, zwykle nieprzezroczysta. W kolejnej fazie cyklu pojawią się w niej domieszka krwi menstruacyjnej.

Zwykle prawidłowa wydzielina z dróg rodnych:

  • przypomina śluz (jest przezroczysta);
  • jej zapach nie jest nieprzyjemny (a często bezwonny);
  • zwykle jest bezbarwna lub biaława;
  • nie towarzyszą jej dodatkowe objawy (swędzenie, pieczenie).

zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu