Ginekologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Ginekologia

Zaburzenia seksualne u kobiet niekoniecznie związane są z wiekiem. Co prawda w miarę upływu lat zainteresowanie kobiet seksem spada, lecz problemy z libido (czyli z popędem seksualnym) mogą pojawić się wcześniej z różnych innych przyczyn. Mogą powstawać na tle zmian organicznych (inaczej mówiąc przyczyn biologicznych) lub być związane z psychiką (przyczyny psychogenne).

Czynniki biologiczne wpływające na zaburzenia libido

Przyczyną zaburzeń libido może być np. cukrzyca. Schorzenie to doprowadzając do zmniejszenia wilgotności pochwy, może powodować ból i dyskomfort podczas stosunku. Częściej także w jego przebiegu dochodzi do zakażeń grzybiczych w związku z zmianą pH środowiska pochwy. Już sam fakt istnienia choroby może wpływać na zmniejszenie popędu płciowego, a nawet przyczyniać się do ujawnienia stanów depresyjnych. Niektóre kobiety chore na cukrzycę, odczuwają niechęć do własnej choroby, tracą poczucie własnej wartości oraz atrakcyjności wobec partnera. Do tego dołączają się zaburzenia w obrębie naczyń, zaburzenia przewodnictwa nerwowego odpowiedzialne za powstawanie reakcji pobudzeń seksualnych.

Nieprawidłowe wytwarzanie hormonów, zaburzenia przemian i niedobory hormonów będą także dawać objawy zmniejszenia libido. Tak dzieje się w okresie menopauzy, kiedy u kobiety dochodzi do spadku wytwarzania hormonów płciowych: androgenów i estrogenów. Wpływa to na obniżenie czucia w strefach erogennych kobiety, zmniejsza się przekrwienie brodawek sutkowych oraz wilgotność środowiska pochwy.

Niezwykle ważnym czynnikiem powodującym zaburzenia seksualne u kobiet, ale także i u mężczyzn jest stres. Gdy pojawiają się sytuacje stresowe uwalniane są hormony m.in. prolaktyna. Podwyższony przez długi czas poziom prolaktyny wpływa na zmniejszenie ilości testosteronu i estrogenów; a co za tym idzie obniża sprawność seksualną, potrzeby seksualne, a nawet może prowadzić do niepłodności. Przewlekły stres związany z niepowodzeniami w pracy, traumatycznymi przeżyciami osobistymi, problemami małżeńskimi, czy nawet niską samooceną i poczuciem braku atrakcyjności, może dawać zaburzenia libido.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu