Ginekologia


autor:  Lek. Anna Wasielewska
kategoria:  Ginekologia


Objawy

Podstawowym objawem, niepokojącym i wstydliwym jednocześnie, jest samoistne pokazywanie się w szparze sromowej – pochwy lub szyjki macicy. Kolejną dolegliwością są zaburzenia oddawania moczu i stolca polegające na ich utrudnionym utrzymaniu. Problem ten występuje podczas takich błahych czynności jak kaszel, kichanie, dźwiganie cięższych przedmiotów. Podobne czynności oraz oddawanie potrzeb fizjologicznych (szczególnie parcie na stolec) powodują wysuwanie się pochwy albo szyjki macicy na zewnątrz. Dla wielu pań toaleta przy takim schorzeniu jest nieprzyjemna.

Diagnostyka i leczenie

Pierwszą rzeczą, jaką powinna zrobić każda kobieta, występowaniu powyższych objawów, powinno być udanie się do ginekologa. Badanie ginekologiczne jest podstawą do określenia zaawansowania tej choroby. Kolejnym badaniem, które powinno się wykonać jest manometria, oceniająca ciśnienie wewnątrzpochwowe. Badając funkcjonowanie pęcherza i cewki moczowej – warto zrobić badanie urodynamiczne oraz uretrocystografię (zdjęcie RTG z kontrastem). Mając komplet badań i opinię lekarza ginekologa – można rozpocząć leczenie.

Mamy do wyboru dwa sposoby walki z tym schorzeniem: operacyjny lub zachowawczy. Jednak czasem się zdarza, że pacjentki wymagają zastosowania obu metod jednocześnie.

  • Metoda operacyjna, nazwana plastyką, koryguje nadmiar tkanki. Poprawia napięcie więzadeł i mięśni podtrzymujących. Można ją wykonać zakładając specjalne taśmy albo siatki, które potem będą podtrzymywać opadające struktury. Skuteczna jest też tradycyjna metoda operacyjna – bez wszczepiania materiałów podtrzymujących. Oba typy zabiegów najczęściej wykonywane są z dostępu przez pochwę.
  • Leczenie zachowawcze stosowane przed operacją lub zaraz po, poprawia efekty zabiegu. Natomiast zastosowanie go w przypadkach małego zaawansowania chorobowego, może być wystarczającą, a co najważniejsze skuteczną metodą leczniczą. Opiera się ono na leczeniu farmakologicznym. Stosuje się maści i globulki zawierające estrogen, który działa na tkankę łączną poprzez zwiększanie w niej ilości kolagenu, a tym bardziej poprawiając ją jakościowo. Bardzo pomocne są też metody fizjoterapeutyczne np. ćwiczenia mięśni dna macicy i elektrostymulacja. Ćwiczenia może wykonywać każda pani siedząc i odpoczywając w fotelu. Polegają one na wykonywaniu skurczów mięśni dna macicy, a kolokwialnie mówiąc – są to odruchy powstrzymywania wydalania moczu. Elektrostymulację stosuje się wtedy, kiedy pacjentka nie jest w stanie wygenerować wcześniej wspomnianego skurczu. Wykorzystując sondę dopochwową lub doodbytniczą, stymuluje się mięsień do kurczenia się, powodując tym samym jego przerost. Po kilku takich seriach impulsów pacjentka jest w stanie wykonywać ćwiczenia samodzielnie.

Nieotrzymanie moczu i stolca, a przede wszystkim zaburzenia statyki narządów płciowych, nie muszą być wstydliwym i nieprzyjemnym problemem towarzyszącym kobiecie do końca jej dni. Tego typu schorzenia są w dzisiejszych czasach skutecznie leczone i w ten sposób raz na zawsze, można się pozbyć krępującego problemu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu