Ginekologia


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch, Ginekologia


Na co należy zwracać uwagę podczas samobadania?

Badając piersi w sposób podany powyżej, zwracamy uwagę na:

  • obecność guzka w piersi, który nie znika po miesiączce i nie zmienia rozmiarów w zależności od dnia cyklu;
  • zmiana w kształcie lub wyglądzie jednej z piersi;
  • krwawienie lub obecność wydzieliny z brodawki;
  • zmiany w obrębie skóry brodawek takie jak: pomarszczenia, strupki, zaciągnięcie skóry, zmiana kształtu brodawki;
  • skóra podobna do „skórki od pomarańczy”;
  • zmiany w wyglądzie i kolorze skóry, pojawienie się prześwitujących przez skórę naczyń;
  • obrzęk ramienia, powiększenie węzłów chłonnych pachy.

W przypadku zaobserwowania wyżej wymienionych zmian należy skonsultować się z lekarzem celem ich weryfikacji. Pamiętajmy, że zmiany tego typu nie oznaczają choroby nowotworowej; istnieje szereg innych niegroźnych schorzeń gruczołu sutkowego objawiających się w ten sposób.

Skóra piersi

Warto napisać kilka słów na temat pielęgnacji skóry piersi, gdyż dla każdej kobiety ta część ciała jest niezwykle ważna. Należy pamiętać, że skóra piersi jest bardzo cienka i niezwykle wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych (skład chemiczny wody, kosmetyków, ubytek masy ciała, wiek). Aby zadbać o skórę biustu zazwyczaj wystarcza krem nawilżający (ważne aby w składzie zawierał składniki nawilżające i uelastyczniające skórę). Krem powinno się nakładać na biust zaczynając od pach, ruchami okrężnymi, skończywszy na dekolcie (pomijamy okolice brodawek sutkowych). Jeśli zwykły krem nie przynosi efektu, można sięgnąć po specjalne preparaty do pielęgnacji biustu, zastosować delikatny peeling, kuracje liftingujące lub serum do biustu.

Pamiętajmy że długie przesiadywanie w wannie z gorącą wodą wpływa zwiotczająco na skórę piersi, lepiej używać ciepłego prysznica; niezmiernie ważne jest noszenie odpowiednio dobranego rozmiaru biustonosza. Domowymi metodami na ujędrnienie skóry piersi może być: stosowanie naprzemiennie zimnych i ciepłych okładów na piersi (wystarczy zamoczony ręcznik w zimnej i ciepłej wodzie), strumień zimnej wody prysznica na skórę piersi (omijając brodawki) przez ok. 2 min. na każdą pierś, czy zestaw ćwiczeń poprawiający kondycję mięśni znajdujących się pod piersiami.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu