Ginekologia


autor:  Lek. Jakub Cetnarski
kategoria:  Dermatologia, Ginekologia

W czasie ciąży u kobiety w organizmie zachodzi szereg zmian, które dotyczą większości układów i narządów. Pod wpływem hormonów zmienia się aktywność układu moczowego, pokarmowego, krążenia, a także i skóry.

Wśród zmian skóry w przebiegu ciąży możemy wyszczególnić takie, które występują prawidłowo oraz choroby skóry, czyli dermatozy.

Fizjologiczne zmiany skóry w trakcie ciąży

W czasie ciąży zwiększa się ilość pigmentu w skórze, powodując jej przebarwienie. Szczególnie dotyczy to brodawek sutkowych, okolic sromu i pępka. Również na twarzy mogą pojawić się ciemne plamy (nos, policzki, czoło). Jest to prawidłowe zjawisko i przebarwienia te znikają po porodzie. W czasie ciąży bardziej uwydatniają się istniejące już wcześniej piegi, znamiona czy blizny. Problemem dla kobiet głównie ze względów estetycznych są pojawiające się rozstępy. Mają one wygląd czerwonych linii i występują w okolicy ud, pośladków, piersi i na brzuchu. Związane jest to ze zmniejszoną elastycznością skóry oraz szybkim przyrostem masy ciała w czasie ciąży. W wyniku nieprawidłowej higieny mogą wystąpić na skórze tzw. potówki. Są to swędzące krostki, częściej pojawiające się u kobiet otyłych, u których występuje nadmierna potliwość ciała. W czasie ciąży stwierdza się także szybszy wzrost paznokci i włosów, które nabierają zdrowego wyglądu, są bardziej gęste i błyszczące. Inne stany fizjologiczne na skórze, związane ze zmianami w obrębie naczyń, które możemy zaobserwować u kobiet w ciąży to: zapalenie dziąseł, obrzęki twarzy, dłoni i stóp, pajączki naczyniowe oraz zaczerwienienie dłoni (rumień).


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu